Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jul 2003, 14:02   #1
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Parca Robin Williams nu a fost prea convingator.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!

Last edited by Pitbull : 02 Aug 2009 at 02:59.
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2003, 16:29   #2
AnimeX
Novice
 
AnimeX
 
Join Date: Jun 2003
Location: iasi
Posts: 21
Il am dar nu l-am vizionat , decat partial ; o sa ma uit la tot si o sa-mi dau si eu cu parerea, dupa ...
__________________
blablabla
AnimeX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2003, 18:48   #3
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
L-am vazut si eu si mi-a placut. Totusi mi se pare ca trebuia sa se insiste mai mult pe starile prin care trece personajul lui Pacino din cauza ca nu poate sa doarma. Mi se pare ca la inceput problema nu e prea serioasa ca la sfarsit, sau spre sfarsit. sa devina brusc un fel de psihoza. In schimb mi-a placut mult atmosfera din film si tensiunea.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2003, 00:20   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
s-a mai discutat si la alte subiecte despre Insomnia dar nu conteaza..putem discuta si aici!
atmosfera mi s-a parut si mie foarte bine realizata si mi-a placut ca era prezentata oarecum din punctul lui de vedere. citeam intr-o revista ca Robin Williams in rolul negativ a fost o decizie foarte buna pentru ca el pare foarte calm si degajat si de multe ori zici ca rade datorita figurii sale si totusi toate aceste lucruri ascund nebunia...si mie mi se pare ca thrillerul este mult mai reusit tocmai datorita acestui personaj negativ atipic...si personajul pozitiv este oarecum atipic..de fapt nici nu prea exista un personaj pozitiv...pe mine cred ca asta m-a impresionat cel mai tare la film: personajele par mult mai reale....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2003, 12:10   #5
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Foarte misto filmul, excelent indusa atmosfera de nevroza, de apasare... parca mi-a amintit de poeziile lui Bacovia. Atat Al Pacino cat si Robin Williams joaca de nota 10... foarte bine pusa la punct intriga, chiar nu prea am ce sa reprosez filmului asta.
Another classic for Pacino and Williams ! Go and enjoy it !!
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2003, 18:10   #6
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Impresionant
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2003, 09:45   #7
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da memento l-ati vazut careva dom'ne? ca m-ati capiat cu insomnia asta, care, nu zic, e ok - dar fata de memento, sorry, e cam-cam
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2003, 15:47   #8
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Eu l-am vazut. Nu vreau sa-l compar cu Insomnia, desi amindoua sint facute de Nolan. Recunosc ca nu am vazut altceva in afara de astea doua filme, si, consider ca e prematur sa ma arunc in afirmatii de genul : Insomnia e mai comercial, Memento a fost o revelatie..bla bla bla. De la ambele filme am plecat usor ametit, cu sentimentul clar ca lumea e prea mica (sic) si ca nu am vazut inca nimic din ea (sic de doua ori).

Ba, ce prostii spun....
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2003, 00:41   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
da, intr-adevar Memento este mult mai bun: are si o ideea mai speciala si un mod de a prezenta actiunea mai deosebit. cu toate astea si Insomina trebuie apreciat intrucat a reusit sa faca un film de actiune foarte bun dintr-o situatie clasica. Te astepti sa stii cum urmeaza sa decurga actiunea si totusi regizorul te surprinde cumva. Din punctul meu de vedere acelasi lucru s-a intamplat si in The Pledge si in Heat. In Insomina a fost accentuata atmosfera si au fost nuantate personajele principale, in The Pledge a fost introdus elementul destin iar in Heat a fost prezentata povestea si din perspectiva hotului si din cea a politistului....Toate cele trei filme demonstreaza in opinia mea faptul ca nu s-a spus totul despre filmele cu criminali/hoti si politisti!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2003, 07:52   #10
donald
Novice
 
donald
 
Join Date: Oct 2002
Location: Cluj
Posts: 14
Send a message via Yahoo to donald
Insomnia are un scenariu foarte bun, se vede ca e un remake dupa un film european si din acest motiv intriga e atit de ... deosebita ale celoralte filme americane. La fel, personajele sint mult mai realiste asa cum s-a mentionat deja. Vrea sa remarc regia foarte buna care imprima un ritm foarte alert, as putea spune chiar brutal desfasurarii actiunii. In mod voit nu s-a insistat pe personajul principal Dormer ci pe atmosfera, pe intriga,...
Un film de 9,5 din 10...
donald is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2003, 17:23   #11
PizzasiDaneliuc
Novice
 
PizzasiDaneliuc
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 6
Insomnia

Da' originalul l-a vazut cineva, ca am auzit lucruri bune despre el?! Cica e mult mai in atmosfera si mai bine facut...
__________________
unde sunteti, ma, ca nu va aud!?
PizzasiDaneliuc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2003, 09:45   #12
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
In primul rand am fost foarte dezamagit ca nu exista nici un cinema Medgidia in Constanta. Asa ca am lasat Phone Booth la o parte si m-am dus la Republica la Insomnia.
Tin sa precizez ca luminozitatea lampilor de proiectie s-a potrivit de minune cu atmosfera filmului, reusind sa redea fidel atmosfera de amurg continuu. Probabil ca le-or fi ajustat inainte gandindu-se la tematica filmului! :lol:
Cat despre film, mi s-a parut foarte bun, poate putin cam concentrat in actiuni si fapte ale personajelor, si implicit, cam scurt. Swank a avut o evolutie stearsa, dupa parerea mea. Daca va plac Williams si Pacino, mergeti sa mai vedeti filmul, atata timp cat mai ruleaza. Veti vedea o infruntare care merita tot timpul vostru. Mai ales psihologica. Principalul atu este atmosfera. Cred ca o sa ma duc si eu pe acolo cand o sa am timp. [7-8/10]
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells