Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jan 2003, 13:31   #1
Buzzy
Novice
 
Buzzy
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 6
007

Pardon...aici trebuia sa intru cu intrebarea mea despre ultimul James Bond.
Deci...ce parere aveti?
Buzzy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2003, 21:25   #2
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
007

O imensa porcarie...
De la un capat la altul actiune non stop care intrece in stupiditate orice imi puteam imagina pana acum.
Singurul lucru marfa la seria James Bond (de cand a aparut Pierce Brosnan) erau genericele si muzica filmului.
In "Die another day" pana si acest element a fost facut tzandari de melodia total penibila si neadecvata temei compusa si "cantata" (electronic!) de Maddona. Apropo femeia asta e expirata rau nu mai are ce cauta in showbiz-ul actual si filmul asta in care a avut o aparitie mai mult decat penibila a fost cireasa de pe coliva...

De Brosnan ce pot sa zic... Nu se diferentiaza cu nimic de celelalte filme "007", insa nu am putut sa nu remarc ca omul a cam imbatranit si ca rolul, in sine, incepe sa devina cam nepotrivit pentru el.

In concluzie, ce sa spun, daca chiar aveti 50 - 60.000 lei cu care chiar nu aveti ce face cu ei,ducet-va la "007", dar daca va intreaba cineva dupa aceea care e actiunea filmului fiti siguri ca nu veti fii in stare sa povestiti mai nimic... Poate doar despre masina invizibila si cioburile din fata chinezoiului... pardon nord-coreanului !!!
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2003, 21:26   #3
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Die Another Day

Am vizionat( de ziua mea hehe) acest film la cinematograf cu prietenii, si trebuie sa spun ca am avut o vizionare foarte placuta...m-am amuzat, m-am distrat, si am vazut ceva actiune. Nimica nou sub soara din partea lui Bond, dar inca placut.
Am insa o dilema. Acest film ar trebui sa fie ceva serios? Ma intreb asta, caci nimeni nu mai radea la jocurile de cuvinte folosite in film, sau actiunea care era chiar comica prin absurditatea cu care James scapa de probleme...
Pentru mine Bond este mai degraba o comedie, decat un film serios.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2003, 03:11   #4
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Presupun ca n-a fost facut niciodata cu ideea sa fie luat in serios, it's just entertainment. Oricum, ultimul film e cam penibil inclusiv in comparatie cu celelalte.....pentru filme adevarate cu spioni, tot Hitchcock rulz
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2003, 15:48   #5
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Da chiar... exista filme bune cu Sherlock Holmes?

Ii rog pe cei mai documentati ca mine sa-mi raspunda... poate chiar tu Ambra.... :wink:
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2003, 18:18   #6
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Originally Posted by Ambra Blu:
unde esti tu, maestre al supsenseului britanic?

Probably Six Feet Under

Semaca, cele mai bune filme cu Sherlock Holmes sunt dupa parerea mea cele facute in anii 30/40, cu Basil Rathbone si Nigel Bruce...de atunci s-au prostit, am vazut inclusiv o versiune cu Charlton Heston(!) in rolul lui Holmes :roll:
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2003, 09:49   #7
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Din seria[lul] "James Bond - supererou britanic ce joaca in filme americane" va prezentam episodul : "Mori altadata [maine, poate]"

A fost odata un spion. Shi pentru ca TOATA lumea il cunoshtea ["Shaken, not stirred"] mama lui i-a zis James Bond. [Daca mama lui ar fi fost rromani i-ar fi zis : Hagentu' zeruzerusheptee].

Shi agentu' asta, ma tata mah, avea o chestie genetica. Pe ce punea mana spargea sau strica. Cum ii zicea cineva : "Mah Bula, macar de data asta sa-mi aduci inapoi mashina [sau shalupa sau alta mashina sau avionu sau alta mashina... sau macar ceasu'. Barem ceasu' sa-l mai vad inapoi.]"... cum facea tot posibilul sa NU se intample asta.

Shi M shi Q au tot incercat sa-i bage mintzile in cap da' el nu shi NU.
Ca sa nu fie sigur, pardon singur cineva [nu shtim inca cine... da' eu unu' tare ash vrea sa shtiu] s-a gandit ca ar fi bine daca l-ar inconjura de mitutze [fetitze frumoase adicatelea]. Altcineva insa [nu shtim nici de data asta cine... dar ii multzumim calduros pe aceasta cale] s-a gandit sa-i dea de furca. Mai bine ii dadea o furca [parerea mea]. Astfel au aparut totzi maniacii posibili care vor sa distruga lumea [Why would they want such a thing we still don't know]. Probabil nu au treaba acasa. Pai unde itzi mai ramane timp de distrus lumea in zilele noastre? Sa fim serioshi... ca prea e trasa de par.

P.S. Daca nu atzi priceput o iota din cuvintele mele e bine. Daca nu shtitzi nici daca sunt pro sau contra lu' Hagentu' zeruzerusheptee iar e bine.

P.S. [2]. Daca vretzi sa shtitzi toate acestea... :roll: o sa va mai deranjez cu un mesaj.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 14:39   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
filmul asta a fost o dezamagire pentru mine...nu m-au incantat niciodata prea tare filmele cu James Bond dar cel putin nu mi s-au parut penibile...efectele speciale lasa mult de dorit, actiunea este plictisitoare, Bond este lipsit total de orice urma de umor iar Halle Berry(nu stiu daca asa se scrie numele ei dar acum chiar n-am unde sa verific!) este foarte departe de femeia fatala care ar vrea sa fie. Chiar si melodia: Die Antoher Day este mult sub nivelul melodiilor anterioare ("Goldeneye", "The World is not enough" sau "Tommorow nerver dies").
Ambra Blu...intrebai de ce are nevoie lumea de James Bond...banuiesc ca din aceleasi motive pentru care exista si telenovelele...trebuie sa fie super-eroi care sa bata oamenii rai, trebuie sa fie situatii limita pe care ei sa le depaseasca...inainte mai era si motivul efectrelor speciale...mereui am avut senzatia ca filmele cu Bond prezentau tot felul de chestii interesante:masini cu telecomanda etc. Din pacate filmul Die Another Day nici macar nici macar acest lucru n-a putut sa faca!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 07:58   #9
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
De acord in legatura cu melodia, e cel mai prost theme-song James Bond pe care l-am auzit.
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 08:49   #10
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
La data cand l-am vazut mi s-a parut poate cel mai slab film din serie. Eu insa nu am vazut decat pe cele in care a jucat Brosnan. Cel mai bun film cu el ramane insa Goldeneye.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 09:12   #11
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Asa este, die another day a fost un film slab in raport cu celelalte filme despre eroul James Bond insa cred ca au existat si parti bune. Muzica si Madonna sunt insa cu adevarat doua minusuri...
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 13:32   #12
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
No way, Jose !

Madonna in film [ca actritza] poate [vreau sa zic: sigur]. Dar MUZICA??? Ce-avetzi cu muzica?

Shi filmul... Pai filmul asta NU este un James Bond normal. Mai evolueaza shi Bond...
Spre ce oare? :roll:
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 13:49   #13
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Mda, poate va evolua si el ca si M intr-o hoasca batrana....parca o si vad pe Angela Lansbury cu MiniMorris-ul dotat cu rachete
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 14:06   #14
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Hai mai ca Judi Dench se tine bine, nu-i chiar hoasca!!! :lol:

Atunci ce mai zici despre cum arata in bijuteria de IRIS??
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 16:28   #15
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Din pacate n-am vazut Iris....oricum e o blasfemie, super-misoginul de Ian Fleming n-ar fi avut niciodata un M femeie. Dar de, presupun ca incearca sa atinga noi segmente de populatie or smthn. :roll:
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 05:12   #16
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi se pare ca personajul M este chiar foarte marfa. ea e cam singura marca adevarat britanica din film...sincera sa fiu, ma gandeam ca si in carte e tot femeie...bine, necitind nici una din cartile cu Bond, n-as putea sa-mi dau seama cum e construit personajul acolo.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 15:57   #17
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Uita-te la unul din filmele vechi cu Jimmy Bond....u'll see what I mean
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2003, 20:18   #18
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Deja ma doare capu' de cat am citit pe topicu' asta (in vreo trei limbi).

In primul rand, nu e un film serios, asta e clar! In al doilea rand, melodia este mai slaba decat restul, dar placuta, totusi. Dupa aia, M s-asa nu face mai nimic in film, asa ca femeie sau barbat, acum nu prea conteaza (cativa fani BOND o sa se lege de mine aici). Apoi, daca stai linistit pe spate la cinematograf, ai ocazia sa te distrezi putin (decat sa te stresezi la "The Two Towers" - vedeti voi in cateva saptamani) si sa incerci sa ghicesti trimiterile la celelalte filme cu BOND. Iar daca nu le gasesti, sunt postate pe IMDb.com oricum.

Chestii pentru care merita (cica!!!) sa vezi filmu'! Adica chestile care mi-au placut:

1. prima Bond-girl de coloare.
2. nu sunt sigur, dar cred ca e prima data cand il vedem pe Bond cu barba. Iar daca nu, e pentru prima data cand intra intr-un hotel in pijama si cere o camera (fara obisnuitul Vodka-Martini).
3. Berry arata superb alaturi de o gramada de diamante.

Filmul este, inr-adevar, ridicol si pueril. Nu cred ca mai trebuie sa dau si alte exemple. Brosnan si Berry arata bine impreuna si replicile taioase ii apartin si altora in afara lui Bond.

Ca sa fac si eu un clasament, nu-mi pot aminti cele mai bune Bond-uri. Mentionez doar "Thunderball", "Goldfinder" si "For Your Eyes Only". Dintre filmele cu Brosnan, "Tommorow Never Dies" rulz!!! "Goldeneye" si "The World Is Not Enough" sunt si ele amuzante si concureaza serios cu unele din restul seriei.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 01:00   #19
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
bone, james boner

asta e primul film din serie in care bond si-o ia...
l-au tinut prizonier chinezii aia un an de zile...cate n-ar fi putut el face in toata vremea asta...he hee...
in afara de asta, la fel ca toate celelalte...poate si ceva mai previzbil, nu stiu...
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2003, 15:12   #20
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Facem cumva o cautare a regulilor incalcate in acest film de Bond???

Eu amintesc doar una :

James Bond cu barba :::::: :o :o :o

P.S. Daca nu continuatzi voi o sa revin...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells