Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Apr 2009, 20:43   #1
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Mare grijă!!!

Am deschis topicul ăsta în urma nor evenimente întâmplate azi unei persoane foarte dragi mie.vreau ca lumea să scrie aici toate escrocheriile pe care le-au păţit ei sau apropiaţii lor.
Deci un exemplu proaspăt.Eşti obosit în staţie,vine o ţîgancă îmbrăcată bine la tine(ţîgancă de mătase se zice la noi) şi te-ntreabă de u cursa unui autobuz,că nu-i din oraş,îi zici cum şi ea zice că îi pare bine că i-ai vorbit frumos,că o mai vorbit cu cineva şi acel cineva a sictirit-o,şi spune că vrea să te răsplătească.Şi îţi dă o aţă verde,să o înozi de trei ori,şi s-o pui în palmă,şi dacă deschizi şi îi înodată atunci ea te minte,şi dacă nu ea îţi spune adevăru'.Cum necum o deschizi şi nu-i înodată,te pune să îţi pui banii şi bijuteriile într-o foaie pe care o leagă cu respectiva aţă şi te pune s-o pui în buzunar,după care merge la o maşină cu numere de Anglia(avea şi volanul pe dreapta) în care erau trei gabori si merge.Deschizi şi vezi că înăuntru sunt vreo două ghiuluri de alamă/bronz.De când începe să vorbeascăcu tine te hipnotizează,persoana în cauză aşa a păţit,doar târziu şi-a dat seama,şi uimitor că făcea tot ce-i zicea ţîganca.Şi la rugămintea poliţiei am scris,căci au mai avut plângeri şi o zis să le spunem la toţi pritenii,cunoştinţele,rudele etc.
Doamne bate-i pe ţîgani.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 21:03   #2
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ce naiva a fost persoana respectiva...asta e ca si cu alba-neagra,unde atata te ametesc pana te fac sa pierzi. Stiu cand am fost cu autocarul ca o tipa a jucat si a castigat vreo 200 de euro. Nu i-a ajuns si a fost convinsa sa continue sa parieze,pana a ajuns sa piarda 500 de euro.Eu evit situatii de genul,nici macar nu le spun cat e ceasul daca ma intreaba...oricum rar intru in contact cu ei.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 21:07   #3
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
N-o fost naivă.Are o gravă problemă în familie,şi i-o şi zis „Văd că aveţi o preblemă şi aş vrea să vă ajut”.O fost hipnoză în toată regula,nici nu ştia numa' după câteva ore bune ce s-o-ntâmplat,şi le-o dat jos singură,inconştient.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 21:19   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba a fost naivä.
Cu tiganii nu te pui!
Zici "da, da!" si mergi!
Nu-i lasi timp pirandei sä te hipotizeze/scamatorizeze.

La întoarcerea de la Geneva, anul trecut, sub ochii mei, la Nädlac, unui nefericit din Lugoj care fusese-n Franta sä vândä ziare i-au fost suflati la alba-neagra toti cei 300 euros câstigati (datoria pentru drum si ceva pentru familie).

Mi se rupe inima - dar prostia costä!

Originally Posted by Suspect de bizar:
Eşti obosit în staţie,vine o ţîgancă îmbrăcată bine la tine(ţîgancă de mătase se zice la noi) şi te-ntreabă de u cursa unui autobuz,că nu-i din oraş,îi zici cum şi ea zice că îi pare bine că i-ai vorbit frumos,că o mai vorbit cu cineva şi acel cineva a sictirit-o,şi spune că vrea să te răsplătească.
Traducere: VREAU SA TE FRAIERESC, TOLOMACO!
(Suspy, persoana aia dragä tie e picatä din lunä! Regret, dar a meritat-o!)
Originally Posted by Suspect de bizar:
Şi îţi dă o aţă verde,să o înozi de trei ori,şi s-o pui în palmă,şi dacă deschizi şi îi înodată atunci ea te minte,şi dacă nu ea îţi spune adevăru'.Cum necum o deschizi şi nu-i înodată,
Prestidigitatie elementarä.
Originally Posted by Suspect de bizar:
te pune să îţi pui banii şi bijuteriile într-o foaie pe care o leagă cu respectiva aţă şi te pune s-o pui în buzunar,după care merge la o maşină cu numere de Anglia(avea şi volanul pe dreapta) în care erau trei gabori si merge.Deschizi şi vezi că înăuntru sunt vreo două ghiuluri de alamă/bronz.
Dumnezeule - cât de cretini pot fi unii???
Originally Posted by Suspect de bizar:
De când începe să vorbeascăcu tine te hipnotizează,persoana în cauză aşa a păţit,doar târziu şi-a dat seama,şi uimitor că făcea tot ce-i zicea ţîganca.Şi la rugămintea poliţiei am scris,căci au mai avut plângeri şi o zis să le spunem la toţi pritenii,cunoştinţele,rudele etc.
Doamne bate-i pe ţîgani.
N-a fost nici o hipnozä. Hipnoza existä, e realä, dar nu asa se aplicä. A fost o combinatie de iluzionism, intuitie, manipulare, sugestie si prostie a victimei.

Last edited by Pitbull : 04 Apr 2009 at 21:28.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 21:24   #5
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Recunosc,o fost prostie,da' alba-neagra îi joacă de copii pe lângă asta.Pe ţîganii foarte puţine lucruri îi aseamănă cu oamenii,şi nu ştiu cum dracu o reuşit,că mai cunosc un caz în care i-o lăsat o femeie în casă şi ei o plecat cu 40 de mil. şi n-o ştiut nimic numa' după câteva ore.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 22:35   #6
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Si mediaprostii le promoveaza cultura indobitocind si mai tare populatia melteneasca alba.:mad:
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 22:42   #7
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
De reţinut că persoana de 10 luni câştigă foarte puţin şi criza o afectat-o foarte tare şi când i-o zis că vede că are un necaz mare...Şi nu îi superstiţioasă deloc,îi cu capu' pe umeri,dar nici acum nu ştie cum i-a ajuns colierul în mâna ţigăncii.Ce-i drept şi dacă-i făcea scandal gaborii aşteptau în maşină.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 23:11   #8
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Si pe mine a incercat sa ma fraiereasca un tigan. M-a abordat pe strada intrebandu-ma daca nu am pierdut un inel de aur [pe care il vazusem cand l-a aruncat, dupa care s-a prefacut ca il gaseste pe jos].
I-am spus ca nu si mi-am vazut de drum. N-am stat la discutii, ca stiam ce urmeaza. Mi l-ar fi oferit in schimbul altei bijuterii de aur de-ale mele. Ca inelul lui era pleu garantat!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 23:13   #9
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Aveti grija la cei cu dezinsectia! A patit-o o cunostinta. Bate unul la usa si spune ca a venit pentru dezinsectie, trimis de primarie. Are o sticla cu apa, picura un pic pe la colturi si ia oricati bani ii da fraierul.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 23:34   #10
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ei lasa....asa primeam si eu scrisori in posta de la persoane "avizate" care cica stiau ca am probleme in familie si erau dispuse sa imi trimita carti care sa ma ajute. Sa ii spui cuiva ca are probleme in familie si dificultati,mai ales in zilele noastre e ca si cum i-ai spune unui copil de 3 ani ca stii ca ii plac dulciurile...si mai ales daca avea si o fatza de om batut de soarta, nu era greu de "citit".

"Hipnoza" e ca si treaba cu persoanele care "nu sunt fotogenice", ca o justificare a anti-talentului fotografului, in acest caz ca sa mascheze naivitatea persoanei respective. Exista hipnoza evident, nu se pune problema, dar nu oricine poate sa o faca si nu oricui. Eu tot cred ca a spus asta sa se scoata, sa nu pice chiar asa de fraiera. Asa spuneau si femeile insarcinate...ca un glont "incarcat" cu un spermatozoid le-a lasat asa, ca sa nu marturiseasca faptul ca ele de fapt au mers din floare in floare si sa se faca de rusine .E verificata varianta lor,nu se poate face asa ceva.

A incalcat regula nr. 1: niciodata nu-i arata ce si cat ai la tine. Am vazut la stiri ca un batran din zona i-a lasat pe niste tineri sa intre in casa, parca tot de la dezinsectie pretindeau a fi. And guess what: l-au saracit cu 40 de milioane...ce bine o duc unii ...sau ma rog,o duceau.

Cuvantul cheie cand dai peste asemenea oameni: NU! Sau ignore...
La fel fac si cu batranii care ma intreaba una alta pe tramvai/autobuz, ca altfel daca ma iau in vorba cu ei, incep sa imi spuna povestea vietii lor si sa imi prezinte arborele genealogic al familiei, de parca m-ar interesa.

Cand am fost in Franta am dat de niste vanzatori ambulanti de culoare...de fapt ei au dat de noi. Incercau sa ne prosteasca sa cumparam lanturi...mie mi-au pus unul si in poala sa-l ating,ca stateam pe trepte,dar m-am tinut tare. Nu,nu si nu!

Eu nu las pe nimeni strain in casa fara vreo autorizatie scrisa. Daca vin de la "dezinsectie" o sa le cer pur si simplu sa imi arate hartia,legitimatia si spray-ul sau ce au la ei...nu e mare lucru sa-l miros.Bine,asta nu inseamna ca nu voi fi vreodata fraierita,you never know,dar sper sa o tin tot asa.

Si mie tot asa mi s-a rupt inima de unul...am fost doar martor,nu indraznesc sa ma bag in jocurile lor, ca altfel se leaga de mine daca incerc sa influentez deciziile participantilor.

Haha ce viata linistita am...pana acum mi s-au cerut doar bani,mancare si participare intr-un joc alba-neagra. Acum cativa ani eram mai generoasa,mai dadeam cate 10.000 de lei cersetorilor,dar nu mai fac asta de cand se lauda unul pe tramvai ca avea buzunarele pline si ne scoate hartiile de 100 si 500 de mii :o...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 04 Apr 2009 at 23:55.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 00:28   #11
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Chestia asta e mai veche decat suntem noi .. cu tiganca.Ma mir ca inca mai pica lume in scamatoria asta.Dovada de naivitate si ignoranta.La tigani tre sa le dai un mare IGNORE.De fapt nu la tigani (ca iara mi se sare in cap ca as avea ceva cu ei) ci la toata lumea care incearca sa se bage in seama cu tine.Daca nu te cunoaste,de ce te`ai opri sa vorbesti cu acea persoana ?

P.S. Suspectule ... vrajeala cu "aveti o problema" e o vrajeala standard ... nu e vorba de nici o magie de nici o hipnoza.Tiganii (pardon scamatorii) stiu pe cine sa agate ... se uita la tine si stiu daca esti o posibila victima.So be careful.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 03:34   #12
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Nu oricine poate face hipnoză ce-i drept,da' io de mic copil nu-i consider e ţîgani oameni,sau cel puţin nu complet.Îs nişte fiinţe jegoase,ce nu ştiu ce-i săpunu' şi apa,şi fură cum respiră.Aşa sunt de obişnuiţi să fure că vin mai ales la copii şi îi întreabă „cât îi ceasu'?” şi copilu' din politeţe scoate mobilu' să-i spună şi de acolo se ştie ce urmează...Sau ştiu mai multe cazuri când furau fier vechi de la o firmă,şi culmea a doua zi venea să predeie fierul pe bani la aceaşi firmă.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 09:50   #13
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Mai e una facuta de tigani:
(ce sa ne mai ascundem dupa degete, ca numai tiganii fac asta)
warning: daca sunteti la masa cititi asta mai tarziu!
Cate o baragladina asa mai batrana si cu infatisare de "vrajitoare" - regina magiei albe, de! - te opreste pe strada si incepe cu vrajeli ca te-a ghicit ca ai un necaz mare in familie, ca treci printr-o cumpana in viata, ca ai o mare incercare. Te abureste o vreme, zice ca-ti ghiceste in palma, dupa aia hai ca-ti face ea niste vraji de deochi si dezlegare. Baga cateva cruci, te mai atinge pe frunte si la tample si scuipa asa delicat "ptiu, ptiu" ca sa-l alunge chipurile pe necuratul, iar mai baga niste descantece, iar "ptiu, ptiu" delicat. Dupa care zice sa-i pui un ban in mana, sa te dezlege de toate vrajile, ban pe care ti-l da inapoi, doar ca asa trebuie. Da sa fie un ban mare, ca nu conteaza, ti-l iei inapoi. Daca pui unul mic insista, hai pune unul mai mare ca nu se dezleaga vraja asa. Daca pui unul mai mare, baga iar cruci si iar scuipa intai delicat ptiu ptiu si la urma hârrr! trage o flegma pe banul ala, scoasa din toti bojocii, cu toate suspensiile de toate culorile in ea. Zice gata, te-a dezlegat, si hai ca poti sa-ti iei banul inapoi. Il mai iei? Evident ca la colt e o masina parcata cu niscai tuciurii in ea, care si ei abia asteapta sa te scape de deochi. La ochi.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 10:01   #14
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Da, iau respectiva bancnota, tinand-o de margine, de un colt, intre varfurile degetelor, ca sa nu ating flegma. O spal, o serg cu o carpa (leii pot fi udati ca nu au nimic, nefiind de hartie), fara a atinge cu propria mea piele locul imputit, dupa care o schimb la prma banca sau la primul magazin. Sau o donez la biserica sau in orice alta parte. Dar hârcii nu i-o las!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 10:09   #15
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by corinka:
Da, iau respectiva bancnota, tinand-o de margine, de un colt, intre varfurile degetelor, ca sa nu ating flegma. O spal, o serg cu o carpa (leii pot fi udati ca nu au nimic, nefiind de hartie), fara a atinge cu propria mea piele locul imputit, dupa care o schimb la prma banca sau la primul magazin. Sau o donez la biserica sau in orice alta parte. Dar hârcii nu i-o las!
Mai bine te feresti din start de ghicitul in palma.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 10:34   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sau vii la mine, cä ghicesc în tarot - pe gratis!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 15:34   #17
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Pitbull:
Sau vii la mine, cä ghicesc în tarot - pe gratis!
Serios?
Eu nu prea cred in general nici in tarot, nici in chiromantie, nici in cafea.
Desi in cafea mi s-a ghicit odata ceva interesant, dar cred ca a fost o coincidenta.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 15:36   #18
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bineinteles c-a fost o coincidenta.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 15:37   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dacä nu crezi, atunci da - pot iesi coincidente si nimic mai mult.
Dar dacä amândoi credem, se realizeazä conexiunea, iar räspunsurile sunt valide.
(Ghicesc de din 1988, asa cä am avut timp pentru toate statisticile si probabilitätile imaginabile.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 15:42   #20
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Poti ghici si virtual? Prin internet? Adica sa imi dai in tarot si sa imi spui ce-a iesit. Daca spun ce carti sa intorci. De ex., prima carte din randul de sus.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells