Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Jan 2010, 20:57   #1
Mateii
Junior
 
Mateii
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
"Where The Wild Things Are"

Ma mir cum de n-a pomenit nimeni nimic de noul film al lui Spike Jonze. Eu l-am vazut aseara si a fost mistocut, desi putin copilaresc. L-a mai vizionat careva?
Mateii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 07:32   #2
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Pai nu prea e copilaresc, deloc...
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 07:42   #3
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Din moment ce e trecut Family, e pentru copii. Asa cum, din pacate, se prezinta si The Lovely Bones, din care am vazut aseara un making of pe HBO. (By the way, What Dreams May Come anyone? Hellooo!!!)
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 07:46   #4
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Asta cu genurile e o tampenie - cele mai multe sunt puse aiurea, si nu in ordinea cea mai potrivita. Da, sigur, e cu copii, cu mame si "animalute" - asa era si Happy Feet, si nici ala nu era film pentru copii.
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 07:51   #5
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Im.Kino:
asa era si Happy Feet, si nici ala nu era film pentru copii.

E prea devreme pentru discutii filozofice...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 07:55   #6
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Offf... "hai mai bine-un cantec vesel sa cantam"... Cine naiba vrea filosofie?!
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 07:57   #7
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
No daca imi explici cum se face ca Happy Feet nu e film pentru copii, imi si sare somnul.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 08:29   #8
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Happy Feet trateaza un subiect destul de serios, e chiar complex pentru varste fragede. In comparatie cu ... Madagascar, sa zicem. Si ala e all ages, e o comedie buna, dar mai copilaros.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 09:53   #9
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Cam asta e ideea - Happy Feet e o animatie cu animalute foarte simpatice, desigur, dar vorbeste si despre ce inseamna viata (in cel mai fiziologic sens al cuvantului), despre relatiile animal - natura, om - natura si om - animal, despre dragoste, despre onoare si datorie si, cel mai problematic, cand vine vorba de cei mici, despre moarte.

WTWTA e un coming of age fixat intr-un mediu fantastic, un soi de paradis al copilariei, dar unul nici pe departe ideal (am vazut similaritati cu lumea lui Lewis Carroll) - fiecare animalut reprezinta, metaforic, cate o latura a personalitatii umane, exact asa cum se face ea simtita in crestere (mai intai spirit de joaca, apoi invidie, apoi furie, apoi nevoia de a apartine, etc.).
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 10:08   #10
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ma rog, abordeaza filmele astea si teme mai serioase, dar la un nivel pueril, e si normal, sint facute, in primul rind, pentru cei care se incadreaza in media respectiva de virsta...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 10:13   #11
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Nu cadem de acord si pace - nici Miller, nici Jonze nu fac filme pentru copii ci din contra. Eventual, le impacheteaza in filme pentru copii, dar sunt morality tales (exact asa cum sunt fabulele, in general - se predau in scoala, ii invata pe cei mici niste treburi despre viata, dar, in final, tot adult stuff raman, valabile, de altfel - ba chiar si mai si - si la maturitate).
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 10:23   #12
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pai daca Jonze e cunoscut pentru filme cerebrale, asta nu inseamna ca nu se poate abate de la regula si sa "dea in mintea copiilor" macar o data. Pina la urma are si omu' facturi de achitat...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 10:35   #13
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Eh, nu-l acuza acuma c-ar fi vreun gun for hire, ca nu e. Nu c-ar fi ceva rau in asta. In fond, Cassavettes a facut-o des (dar nu pentru facturi, ci ca sa-si finanteze filmele).
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 10:39   #14
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nici eu nu cred ca Where the Wild Things Are se regaseste comod in categoria asta de "filme pentru copii". Asta nu inseamna ca un copil nu se poate uita la el, ca nu poate intelege ceva din el. Ma intreb doar, chiar la un nivel minim, cu ce ar iesi un copil din WTWTA in afara de cosmaruri?

E drept ca exista multe filme de copii care sunt mai complexe si fac anumite legaturi pe care doar "un adult" le poate surprinde, ceea ce nu le face insa sa nu fie considerate filme pentru copii - dar fara a face teorie abstracta, imi exprim doar impresia ca eu nu as recomanda unui copil sa se uite la acest film.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 10:53   #15
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Woa, chiar voiam sa deschid si eu topic despre "Where the wild things are", vazandu-l acum cateva zile. Ca si la Pixar, elementele copilariei sunt doar un pretext pt o lectie de viata ascunsa sub un simbolism pt toate varstele. Am citit si in Empire un articol consistent despre make-of-ul acestui film si colaborarea dintre Spike Jonze si Maurice Sendak (autorul cartii). Spike e un copil mare, a fost toata viata si atata timp cat va refuza sa se maturizeze ne va mai da filme superbe precum Being John Malkovich, Adaptation sau WTWTA, ca sa nu mai zic de videoclipuri
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 10:58   #16
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Sa inteleg ca e un fel de Pan's Labirinth filmul asta? E Pan's Labirinth film pentru prunci?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 11:01   #17
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Pan e mult mai dark. Wild e mai cald, mai placut
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 11:04   #18
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Bloody hell, another mind numbness flick... Eu zic pas atunci...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 11:06   #19
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Eh, te dai superficial, and you ain't (cred... sper...).
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 11:19   #20
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Da Windom. Un film fara matze pe peretzi nu face 2 parale. Vrea doar sa ne adoarma vigilenta (e mana lui Basescu aici) dar haha noi nu vom permite asa ceva .
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells