Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Aug 2005, 01:19   #1
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
The Island

In spatele unei societati perfecte tinuta intr-un spatiu controlat, se ascunde dorinta unor magnati de a-si prelungi viata cu cativa ani buni, prin inlocuirea organelor bolnave, cu unele noi de la clonele lor. In urma acestor transplanturi clonele mureau sau chiar erau omorate pentru ca nu mai era nevoie de ele. Toate bune si frumoase pana cand una din clone, Lincoln Six-Echo (Ewan McGregor), afla ce se intampla si vrea sa puna capat povestii bla, bla, bla...
Ca sa n-o mai lungesc: un film prost cu viteza. Dupa ce-am aflat despre ce e vorba si lucrurile incepeau sa ia avant si sa se complice STOP - incepe partea de actiune marca Michael Bay. Asta nu e un lucru rau pentru ca unele scene sunt chiar reusite (cand Lincoln impinge din trailer niste arbori imensi peste urmaritori), dar sa aiba macar legatura cu subiectul. Se pierde ideea filmului si se merge pe linia big summer popcorn flick. Nu se mai intampla nimic interesant. O faza mai penibila decat alta: usurinta cu care Lincoln ajunge in sectorul unde se faceau transplanturile si cat de repede evadeaza, urmarirea cu motocicletele zburatoare, cum reusesc sa scape dupa ce au cazut de la mai mult de 10 etaje inaltime + explozie elicopter, si multe altele.
In "The Island" trebuia sa fie vorba despre moralitatea clonarii oamenilor in schimbul obtinerii de organe, dar filmul nu lasa loc de discutii. Pur si simplu este un action movie.
"The Island" SF 4/10.
"The island" action 8/10.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 08:34   #2
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Re: The Island

Originally Posted by GhitzaCartitza:
cand Lincoln impinge din trailer niste arbori imensi peste urmaritori

sunt roti de tren, nu arbori. cum anume roti de tren, in conditiile in care trenul cu care venisera ei in l.a. nu avea roti, asta nu mai stiu. dar roti de tren au zis ca sunt.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 08:36   #3
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Pai da...sunt roti de tren de la cel vechi...doar e anul 2019, deci prea departe nu e...si ce facea camionul cu aceste roti? ori le ducea la fier vechi ori la topit sa faca altceva cu ele...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 15:17   #4
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Re: The Island

cand intelegi cat e de prost facut acest film (si intelegi repede), chiar nu mai conteaza daca erau arbori sau roti. o mediocritate la mare viteza.
4/10.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 19:47   #5
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Longshot:
Originally Posted by GhitzaCartitza:
cand Lincoln impinge din trailer niste arbori imensi peste urmaritori
sunt roti de tren, nu arbori. cum anume roti de tren, in conditiile in care trenul cu care venisera ei in l.a. nu avea roti, asta nu mai stiu. dar roti de tren au zis ca sunt.
Mersi pentru corectura. Chiar nu stiam cum sa le zic.
Originally Posted by M0n0:
Pai da...sunt roti de tren de la cel vechi...doar e anul 2019, deci prea departe nu e...si ce facea camionul cu aceste roti? ori le ducea la fier vechi ori la topit sa faca altceva cu ele...
Da. Sa faca niste motociclete zburatoare. E 2019, dar cam aiurea. Prea mare diferenta de tehnologie. In timp ce existau trenuri care se deplasau prin aer si motociclete zburatoare, filmul se mandreste cu un Cadillac Cien si barca "Renovatio".
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 22:23   #6
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Da. Sa faca niste motociclete zburatoare. E 2019, dar cam aiurea. Prea mare diferenta de tehnologie. In timp ce existau trenuri care se deplasau prin aer si motociclete zburatoare, filmul se mandreste cu un Cadillac Cien si barca "Renovatio".

lol. pai am citit un interviu prin TotalFilm cu M.Bay. stai ca si scriu ce a zis cand l-au intrebat de ce filmul e pus in 2019 :
[blabla] it makes it much scarier if it's right around the corner.it makes you ask the question...im gonna tell you what i told steven [spielberg] and ... when i read the script : 'i want ppl to watch this movie and think "would i, if i could, have a clone?"'
lad's a bit silly.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 22:33   #7
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mie chiar mi-a placut filmul asta (nu mi se intampla des in cazul lui Michael Bay), dar numai pana inainte de a-l strica in ultima jumatate de ora. Fiindca filmul incepe bine, impresionand prin decoruri si imagine, intr-o nota usor sobra si relaxata, apoi se dezlantuie intr-o serie de scene de actiune bine facute (ce stie Bay mai bine), dupa care isi gaseste oarecum linistea in momentul intalnirii lui McGregor cu McGregor... De acolo, lucrurile incep sa se imputa, apare tradarea, apoi o scurta scena de actiune care cam deranjeaza (deja prea mult) si in final respiri usorat cand Ewan-cel-rau moare si scena de sex (sau, ma rog, ce a fost aia) pare sa incheie filmul... Dar nu! Bay & Co. ne servesc inca vreo 20-25 de minute in care incearca sa rezolve situatia tuturor. Acestea sunt total neconvingatoare, pana si actiunea este proasta, dialogurile ajung penibile (n-au prea fost ele grozave nici pana atunci) --- pe scurt, denota lipsa de creativitate a realizatorilor si absenta unei viziuni clare asupra scenariului. Finalul este evident improvizat, strica tot ce s-a 'cladit' pana atunci si parca mi-a lasat impresia ca daca nu stii cum sa rezolvi o situatie, mai bine uiti de ea pur si simplu.

Astfel ca - trecand peste diversele 'imprumuturi', ba din "Matrix", ba din "Minority Report" etc. - filmul reuseste sa se ridice peste alte filme recente pe aceeasi tema (v. "The Sixth Day"), dar in final nu convinge. Raman imaginile de exceptie... multe unghiuri si incadraturi interesant de urmarit si analizat.


5-6/10.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 14:03   #8
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Desi unii zic ca e film comercial, ok o fi dar a fost unul care mi-a placut. E un film de actiune pe care nu regret ca l-am vazut. Un film actiune - SF care poate ar putea fi real. La cati oameni doldora exista si de ce mult timp s-a descoperit clonarea, nu prea as crede ca nu s-a ajuns la o perfectionare mai mare decat era la inceput. Chit ca , clonarile se faceau mai mult pe animale iar de multe ori ajungeau intr-o faza de nereusita acum ma gandesc ca exista destule proiecte de finantare care sa se ocupe si de asa ceva si nu chiar public in vazul lumii si cu mai multe sanse de reusita.
Desi nu sunt mare fan al lui Bay, mi-au parut foarte reusite si destul de reale scenele de care s-a mentionat si mai sus cele de pe autostrada cu acele bucati de fier de care voi spuneti ca erau roti de tren, dar care mie mi s-a parut ca semanau mai mult a haltere uriase destul de grele sa dea peste cap un camion.
Ce am mai apreciat la film au fost secventele futuristice unde apareau acele trenuri aeriene care semanau a cu trenurile japoneze suspendate pe niste corzi tip teleferic aici parca semana putin cu "The Fifth Element" si dupa aceea urmarirea pe acele motociclete dotate cu propulsoare ceea ce te arunca cu gandul la Star Wars.
Iar finalul scena cand clonatii au iesit in libertate mai ales acel "Prieten " a lui Echo cel cu plete cu care lucra el in laborator, deci mai ales expresia fetei lui mi s-a parut a semana cu scena din Zbor Deasupra unui Cuib de Cuci cand Nicholson ii scoate cu barca pe nebuni la plimbare.
In rest la fel povestea dintre bine si rau unde binele invinge in final si toti se bucura de happy end.
Rumpelstintzkin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 15:32   #9
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Rumpelstintzkin:
Desi unii zic ca e film comercial, ok o fi dar a fost unul care mi-a placut. E un film de actiune pe care nu regret ca l-am vazut. Un film actiune - SF care poate ar putea fi real. La cati oameni doldora exista si de ce mult timp s-a descoperit clonarea, nu prea as crede ca nu s-a ajuns la o perfectionare mai mare decat era la inceput. Chit ca , clonarile se faceau mai mult pe animale iar de multe ori ajungeau intr-o faza de nereusita acum ma gandesc ca exista destule proiecte de finantare care sa se ocupe si de asa ceva si nu chiar public in vazul lumii si cu mai multe sanse de reusita.
Corect. Filmul ar fi putut pune probleme serioase de dezbatere, dar in schimb a iesit doar o poveste cu pac-pac, care nu lasa loc de alegere. Sunt multi care sunt de acord, dar sunt la fel de multi cei care cred ca clonarea este ceva imoral. Si sa nu mai vorbim de ce crede Biserica.
Originally Posted by Rumpelstintzkin:
Desi nu sunt mare fan al lui Bay, mi-au parut foarte reusite si destul de reale scenele de care s-a mentionat si mai sus cele de pe autostrada cu acele bucati de fier de care voi spuneti ca erau roti de tren, dar care mie mi s-a parut ca semanau mai mult a haltere uriase destul de grele sa dea peste cap un camion.
Bay se pricepe sa faca scene de actiune foarte bune. Eu chiar sunt fan declarat "Bad Boys", dar din "The Island" am ramas din pacate doar cu scenele de actiune.
Originally Posted by Rumpelstintzkin:
Ce am mai apreciat la film au fost secventele futuristice unde apareau acele trenuri aeriene care semanau a cu trenurile japoneze suspendate pe niste corzi tip teleferic aici parca semana putin cu "The Fifth Element" si dupa aceea urmarirea pe acele motociclete dotate cu propulsoare ceea ce te arunca cu gandul la Star Wars.
O incercare de a da un aer de SF si de a mai baga bani in buzunarul celor care s-au ocupat de efectele speciale.
Originally Posted by Rumpelstintzkin:
Iar finalul scena cand clonatii au iesit in libertate mai ales acel "Prieten " a lui Echo cel cu plete cu care lucra el in laborator, deci mai ales expresia fetei lui mi s-a parut a semana cu scena din Zbor Deasupra unui Cuib de Cuci cand Nicholson ii scoate cu barca pe nebuni la plimbare.
In rest la fel povestea dintre bine si rau unde binele invinge in final si toti se bucura de happy end.
Trebuia sa aiba si un final.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 21:57   #10
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Re: The Island

[quote="GhitzaCartitza"] Dupa ce-am aflat despre ce e vorba si lucrurile incepeau sa ia avant si sa se complice STOP - incepe partea de actiune marca Michael Bay. Asta nu e un lucru rau pentru ca unele scene sunt chiar reusite (cand Lincoln impinge din trailer niste arbori imensi peste urmaritori), dar sa aiba macar legatura cu subiectul. Se pierde ideea filmului si se merge pe linia big summer popcorn flick. In "The Island" trebuia sa fie vorba despre moralitatea clonarii oamenilor in schimbul obtinerii de organe, dar filmul nu lasa loc de discutii. Pur si simplu este un action movie.

TOTUSI FAZA PARCA E COPIATA DIN BAD BOYS 2, DOAR CA ACOLO GOOD GUYS SUNT URMARITORII SI NU SE ARUNCA ROTI DE TREN CI MASINI. PENTRU CEI CARE NU STIU TOT BAY A REGIZAT BAD BOYS-urile. :w00t: :w00t: IN REST 7/10 SF SI 8/ACTIUNE ! :huh:
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 06:26   #11
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
as minti daca as spune ca nu am chef sa vad un film tampit in care totul explodeaza "for no apparent reason" - totusi sper sa nu fie asa ... dar stiu ca mai am o dorinta de a-mi satisface apetitul vizual cu Scarlett - and thus i shall ...
:love:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 01:26   #12
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Tare scena de pe autostrada, cu rotile de tren. Hehe, de tren supergigant de altfel- ganditi-va ca osia+rotile erau de latimea unui camion, iar calea ferata normala e cam la jumatate latime.
Inspirata 100% din Matrix, chiar mai spectaculoasa pe alocuri.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 08:03   #13
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
fara sa vreau am citit de "faza de pe autostrada" ... bad boys 2 flashback ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 11:14   #14
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Gaandalf:
fara sa vreau am citit de "faza de pe autostrada" ... bad boys 2 flashback ?
Aha. Mie mi s-a parut mai reusita "faza cu autostrada" din Bad Boys 2. E mult mai dinamica.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 15:41   #15
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Da...pentru ca atunci era ceva foarte nou...acu e un fel de replay si nu are acelasi farmec...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 19:42   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Voi nu v-ati saturat de "faze de pe autostrada"? Parca toate filmele de actiune pe care le-am vazut au cate una... Asta incluzand "War of the Worlds".
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2005, 01:58   #17
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by MinRep:
Voi nu v-ati saturat de "faze de pe autostrada"? Parca toate filmele de actiune pe care le-am vazut au cate una...

daca au atitea autostrezi si masini, ce sa faca cu ele... :?
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2005, 08:32   #18
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by bellhop:
daca au atitea autostrezi si masini, ce sa faca cu ele... :?
in reloaded au transformat pista in autostrada - poate ca asta este doar inceputul ... parca deja vad scenariile din viitoarele filme :
"car chase scene: highway, lots of cars, ... accidents, big explosions = success at the box office"
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2005, 20:58   #19
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Ca la carte

Cred ca ati uitat ca The Island e un blockbuster regizat de Michael Bay. Eu m-am dus sa-l vad cu acest gand in minte si marturisesc ca mi-a placut. Un film de actiune ca la carte, cu efecte OK si urmariri spectaculoase. Iar faza cu osiile de tren aruncate din trailer a fost chiar misto. Merita vazut la un cinematograf cu sunet bun.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2005, 22:21   #20
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Cred ca filme de acest gen ar trebui vizionate numai si numai la cinema pentru a avea efect...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells