18.07.2017
Luni, 7 august, în cadrul Galei de Deschidere a Festivalului Anonimul, regizorul mexican Michel Franco – invitatul special al Festivalului – va primi Trofeul Anonimul pentru contribuția sa la frumusețea cinematografiei universale. Gala de Deschidere va fi urmată de proiecția în premieră în România a filmului, April’s Daughter/Las hijas de Abril, pentru care Michel Franco a obținut Premiul Juriului Un Certain Regard, la Festivalul de Film de la Cannes 2017.
Filmul urmărește povestea Valeriei, o adolescentă de 17 ani, care, atunci când rămâne însărcinată, ezită să-și anunțe mama. Avril, cea care a fost mama mult absentă pentru fiicele ei, Valeria și Clara, aparent este gata să ajute, însă ezitările adolescentei se dovedesc întemeiate.
Rolul mamei este inte...Taguri: Sexy Durga , Burning Birds, Los Nadie , The Burglar , Quality Time , Emma Suárez, Las hijas de Abril
15.09.2016
Julieta, cel de-al 20-lea lungmetraj al regizorului spaniol Pedro Almodóvar va avea premiera în cinematografele românești pe 30 septembrie. Filmul a avut premiera mondială anul acesta la Cannes, fiind deja a cincea peliculă a cunoscutului regizor spaniol selectată în Competiția oficială pentru un premiu Palme d’Or. Până acum, Julieta a avut încasări de peste 13 milioane de dolari. În România, lungmetrajul este distribuit de Independenţa Film.
Julieta este lupta unei mame pentru a supraviețui incertitudinii. Un film despre complexul vinovăției. Despre resorturile inexplicabile care ne fac să îi abandonăm pe cei pe care îi iubim. Să-i evacuăm din viețile noastre ca și cum nu ar fi însemnat nimic, ca și cum nici nu ar fi existat.
Noi muze în colecția lui Almo...Taguri: Emma Suárez, Adriana Ugarte, Julieta