Păreri The Goddess

(1958)

Zeița

Vegetarian pe 06 Februarie 2013 18:14
Inspirat de viaţa lui Marilyn Monroe , filmul prezintă povestea vieţii lui Emily Ann Faulkner , o tânără ce pare sortită încă din copilărie să fie adorată de milioane de oameni, însă nefericită în viaţa personală . Cu o mamă indiferentă faţă de ea şi care nu s-a sfiit să recunoască faptul că ar fi renunţat la fiica ei dacă ar fi putut , Emily a crescut avidă de afecţiune şi cu un gol sufletesc pe care nu au putut să-l umple nici cele două căsnicii, nici copilul pe care l-a avut .
După ce şi-a împlinit visul şi a devenit o vedetă internaţională , o zeiţă a Hollywood-ului adulată de milioane de oameni , Emily cunoaşte înălţimile faimei , dar şi abisurile angoasei .

Film nominalizat la premiul Oscar pentru cel mai bun scenariu .

marianab pe 23 februarie 2013 00:17
. . . . Parerea mea este ca aceasta parere contine pareri personale , care pot avea sau nu legatura cu realitatea . Orice asemanare cu personaje reale este pur întâmplatoare . Persoanele fara simtul umorului sunt rugate sa nu mai comenteze aceasta parere .