Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 May 2005, 20:44   #1
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Carl Th. Dreyer

Sa va aud. Le passion de Jean d'Arc? Vredens Dag? Vampyr?

daca aveti nevoie de fituici, uit'aici
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 21:00   #2
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
sarumana de link.voi reveni cu discutii.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 05:03   #3
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
N-am vazut decat La Passion de Jeanne D'Arc, din pacate pe ecran mic. Filmul mi-a placut destul de mult, iar fata Mariei Falconetti in prim plan e ceva care se uita greu. (Imi imaginez ca imaginile devin coplesitoare pe ecran mare.) Am vazut insa filmul acompaniat de muzica lui Einhorn 'Voices of light', ea insasi foarte misto si care imi imaginez amplifica momentele de tensiune din film.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 05:43   #4
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Asa l-am vazut toti, noroc de Criterion. Si da, muzica lui Richard Einhorn face toti banii. Fara acompaniamentul respectiv mi-ar fi fost destul de greu sa vad filmul pana la final - o ora si jumatate 'pe muteste' e o incercare destul de grea pentru orice cinefil, i guess.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 12:45   #5
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dreyer = the absolute genius; fara el n-ar fi existat nici bresson, nici tarkovski si nici lvt!
pe linga 'patimile ioanei...', de vazut neaparat: 'ordet' & 'gertrud' (ultimul film, 62 parca?)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 13:06   #6
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
da.
ar fi insa perect (adica mai mult decat erect) daca in lista de mai sus il inlocuiesti pe Tarkovski cu Bergman.
si, damned, mi-ai recomandat exact filmele pe care nu le am
alea primele, before 'le passion..', sunt de vazut? te rog sa ai in vedere faptul ca urasc filmele mute :oops:
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 13:26   #7
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
te rog sa ai in vedere faptul ca urasc filmele mute

well, daca esti 'soze'... :lol:

eu n-am vazut decat 'la passion de jeanne d'arc' si 'day of wrath'. primul este o capodopera, al doilea este preferatul meu. in 'LPJD', genial este montajul final, din scena executiei, cu taieturi foarte rapide (poate numai la eisenstei si al sau 'crucisator' sa mai fi vazut vreun montaj atat de halucinant) unde dialogul se suprapune pe pelicula pentru a nu intrerupe cursivitatea scenei, recitalul de durere si resemnare in fata mortii al mariei falconetti.

'vredens dag' propune un personaj feminin ceva mai aparte, combinatie de angelic si demonic, de puritate si pizma, destul de departe de o martirizata precum jeanne d'arc...

p.s.: am cerut 'cuvantul' lui dreyer la cinemateca. il au, ALS ? luna asta n-a intrat in program.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2005, 21:00   #8
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dreyer = the absolute genius; fara el n-ar fi existat nici bresson, nici tarkovski si nici lvt!
pe linga 'patimile ioanei...', de vazut neaparat: 'ordet' & 'gertrud' (ultimul film, 62 parca?)
als, poti sa explici mai mult, te rog, de ce n-ar fi existat nici bresson, nici tarkovski, nici lvt? despre ce fel de 'imprumuturi' vorbim aici? si apropo, de care bresson vorbim aici? eu nu stiu decat de un fotograf cu acest nume. scuzati de ignoranta.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 10:13   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by europe_east:
si apropo, de care bresson vorbim aici?
Cred ca Robert... Nu am vazut decat "Journal d'un cure de campagne". Nici la Dreyer nu stau mai bine, "Passion..." e singurul pe care l-am prins, dar nici nu ma simt in masura sa-l comentez.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 11:01   #10
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Bresson,Bergman,Tarkovski?

Daca nu e cazul unor colaborari profesionale,Rossellini-Fellini,Truffaut-Godard,Eisenstein-Pudovkin-Kulesov etc.,influentele sunt mai degraba difuze,imprumutand de peste tot si de nicaieri.

In cazul lui Lvt influentele sunt mai directe,de la Medea,facut pe scenariu lui Dreyer,pana la paralela dintre La Passion de Jeanne d'Arc si Dogville(Jean/Grace).
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2005, 11:06   #11
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
sorry, n-am timp sa ma intind pt o analiza a influentelor lui dreyer asupra bresson (intr-adevar, robert; a murit acum doi ani, parca, la 90 si ceva de ani), bergman (u r right, il uitasem ), tarkovski & lvt - revin dupa ce-mi termin 'stagiul' de 'zilier' la cannes
pt infl lui ctd asupra lui lvt - cu aplicatie mai ales pe 'medea', filmul lui lvt dupa scenariul lui ctd - e un capitol in cartea dspr lvt aparuta anul trecut
dar trust me: until u c 'ordet' (= cuvintul), u ain't seen anything!
PS nu stiu daca-l au la cinemateca, in principiu ar trebui; cind am avut carte blanche a fost proiectat de pe caseta mea, trasa de pe arte :oops:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 00:16   #12
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ordet. Cuvantul. Credinta si Carl Theodor Dreyer

Ca nu am mai vazut filme de ceva vreme din lipsa de timp a fost cu varf si indesat echilibrat acum, prin Ordet (Cuvantul). Slava Domnului ( nah, ca se si potriveste cu tema filmului)!

Cum traiesc doua familii, la tara, credinta in Dumnezeu? Cum vad unii in credinta "warmth of life" iar ceilalti "longing for death"? Cum ne pozitionam fata de Dumnezeu (daca ne pozitionam cumva)?

Este pusa pe tapet credinta in raport atat cu ne-credinta (ateismul sau agnosticismul), cu stiinta (medicina), cu modernitatea (noile generatii) cat si cu ea insasi.

Soren Kierkegaard este aici "diavolul" care a luat mintile lui Johannes, facandu-l pe acesta sa creada ca el este Iisus din Nazaret Si pana la urma, intr-un anume fel, chiar este.

Film de interior, de dialoguri, de confruntari verbale pe fundalul unui peisaj bucolic, de o simplitate relaxanta din punct de vedere vizual insa esentializat in fiecare replica pe care o rostesc toate personajele. Nici o replica nu e in plus sau redundanta, toate sunt importante si marea majoritate memorabile, pline de talc.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 08:26   #13
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
l-am mutat in topicul despre Dreyer
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 10:31   #14
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
A, ma bucur ca exista un topic dedicat lui Dreyer, chiar ma intrebam cum de nu.....iar comentariile entuziaste de mai sus sunt o decolare buna.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 11:06   #15
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Sa vedem si o frumoasa imagine din Ordet.

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2009, 08:55   #16
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Personajul care mi-a placut cel mai mult din Ordet este Johannes Nebunul. Cum am zis, el a studiat Teologia si a citit multa filosofie iar Kierkegaard l-a facut sa-i sara cateva piulitze si s-o ia din loc. Insa eu cred acelasi lucru pe care il crede si Inger (personajul pe care critica de film il considera ca fiind central in acest film - de la ea emana toata caldura, credinta si stabilitatea in familie si toti ceilalti barbati graviteaza in jurul ei) si anume ca in nebunia lui, crezandu-se Iisus Hristos, Johannes este de fapt cel mai aproape de Dumnezeu.

Ce mi-a mai placut la nivel tematic: are loc o frumoasa portretizare a ceea ce inseamna "sectele religioase" de factura crestina. Practic filmul se imparte intre doua familii de crestini care interpreteaza Cuvantul lui Dumnezeu in mod diferit, cum altfel devreme ce Biblia este atat de speculabila, rezultand in conflicte ideologice acute si pana la urma in conflicte interfamiliale de natura sa afecteze toate generatiile. Unii mai habotnici decat altii, unii vazand in religie celebrarea vietii ceilalti atractia mortii, una peste alta cam asta e geneza a ceea ce noi numim in mod ignorant secte si sectanti.

Minunata secventa invierii lui Inger. Daca vreti sa vedeti esentza de optimism si de incredere, vedeti secventa asta.
Inger este moarta in sicriu, moarta de cateva zile. Toti o plang in jur, Parohul zonei este si el deceptionat dar consolat, tatal-socru este disperat, sotul ei este pe cale sa innebuneasca de disperare, medicul este opac, moarte a survenit stiintific, nu poate face nimic. Toti in jur, chiar si cei mai credinciosi dintre ei, deplang moartea femeii centrale, in genunchi in fata lui Dumnezeu. Apare insa Johannes Nebunul care cu mintea cea mai limpede (nu doar din acea familie ci din toata istoria crestinismului) intreaba, cu o logica tulburatoare: Dar voi v-ati gandit oare sa-i cereti lui Dumnezeu sa v-o aduca inapoi pe Inger? Plangeti dupa ea si credeti in Dumnezeu - de ce nu i-o cereti inapoi?

Moment de stupefactie. E nebun, nu-l bagati in seama. Nu stie ce zice. Johannes, termina cu tampeniile astea.

Johannes: ""Inger, ridica-te, intoarce-te la noi. Te vrem inapoi."

Si Inger se trezeste, are parul cam ravasit ce-i drept, fata cam palida si vinetzie, dar se trezeste si odata cu ea, "invie" si agnosticul ei sot Mikkale, care acum intelege cine este Dumnezeu.

Last edited by illotempore2002 : 17 Sep 2009 at 17:22.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells