Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Feb 2012, 01:10   #1
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Bugs & Change Requests

Salut,
Iata ce as dori sa-mi aduca Mos Craciun:

Improvment #1
Multe dialoguri au loc pe marginea textelor tip articol, chiar mai mult decat la paginile individuale de film. Daca la paginile filmelor exista optiunea de a fi instiintat ca un user a adaugat un comentariu ("Comentariu la parerea ta"), la articole asta lipseste. Principiul ar treubi implementat si la nivel de pagina de articol, nu doar de film. Avantaje: creste traficul (bani), articolele sunt "kept alive" mai mult timp, interactiunile intre useri devin mai dinamice.

Improvment #2
Comentariile aflate sub texte sunt formatate pe un singur rand, ceea ce face citirea lor anevoioasa. Formatarea textului de pe nivelul urmator ar trebui sa fie la fel ca in radacina (unde se afla comentariul).

Improvment #3
Responsabilizarea userilor privitor la likes/dislikes (eu imi doresc vot cenzitar, dar nu se mai poate...). Exista un numar foarte democratic de utilizatori, multi semianalfabeti, dar care au dreptul de a acorda note negative (dislikes) unor comentarii pertinente. De ce? Pentru ca pot. Ca user mi-ar placea sa stiu cine m-a notat cu + si cine cu -. Avantaje: creste traficul (bani), textele devin mai interactive. Implementarea ar putea fi sub forma de Tooltip, cand se treec cu mouse-ul. In acel moment ar aparea o lista cu numele userilor care au dat vot pozitiv respectiv negativ. E un mic efort la nivel de baza de date, dar nu foarte mare. Se poate face si avantajele s-ar vedea.

Improvment 4#
Lista de Prieteni sa poata fi ordonata si dupa alte criterii cum ar fi cel mai recent contactati, cel mai frecvent contactati. Asta e mai greu de facut, dar exista si aici o varianta suficient de eficienta: un checkbox langa fiecare din lista de prieteni. Asa ca la "sticky topics", dar cu... "sticky friends". Cei care au bifa pusa, sunt plasati in varful listei, in ordine alfabetica.

Improvment 5#
Filtru dupa utilizator pentru Inbox si Mesaje trimise

Improvment 6#
Cautare text in mesaje Inbox si Mesaje trimise


Iar astea sunt de competenta lui Mos Nicolae, cel cu faimoasele nuiele:

Bug #1
Cinemagia trimite optional un asa numit "Comentariu la parerea ta". Asta e foarte bine atata timp cat cel care adauga acel cometariu nu esti chiar tu. Incearca sa adaugi o nota la un text te-al tau. Cand tu insuti esti autorul comentariului, mecanismul/filtrul de instiintare ignora acest lucru si te trezesti ca esti anuntat ca ti-ai comentat textul. E lipsit de sens. O scapare. Trebuie pur si simplu pus un filtru.

Bug #2
Stergerea unui text de pe propria pagina e definitiva, fara existenta unui mesaj de avertizare.

Bug #3
Daca se deschide pagina "Acum la TV" si esti logat pe Cinemagia (http://www.cinemagia.ro/program-tv/grid/), pagina apare UNEORI goala. Ea devine vizibila, in aceste conditii, doar dupa logoff. Nu sunt singurul care a remarcat asta. In ultima vreme nu s-a mai intamplat recunosc. Poate stiu baietii de la programare ce s-a intamplat. Bugul este aleator si presupune neaparat sa fii logat.

Bug #4
http://www.cinemagia.ro/program-tv/filme-la-tv/ - pe pagina Filme la TV selectia posturilor este groaznic de anevoioasa, pentru ca la fiecare selectie (bifa) se face cate un "submit" catre server. Siteul e destul de lent, cu multa grafica si e un chin. Selectia posturilor ar trebui sa poata fi salvata folosind un butonas separat sau si mai simplu, fara a modifica si complica pagina: posturile implicite de pe "Filme la TV" sa coincida cu cele selectate drept favorite.


ps: trebuie lamurit principiul dupa care se adauga un nou film (cum se creaza o pagina pentru unul care lipseste).
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells