Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jul 2005, 18:08   #1
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Deneuve

Din start spun ca nu-mi prea place actrita, in schimb textul e f. bine scris si l-am gasit interesant. Deh... revenind la Deneuve ... strugurii or fi acri, cu toate ca e deja fumata. Raman filmele.


Deneuve - Statuia amanata

de Magda Mihailescu


"La 54 de ani cat implineste in luna aceasta ('97) este bunica fara a inceta sa fie unul dintre cele mai fascinante chipuri ale cinematografului francez. Este cum nu se poate mai limpede ca educatia si-a spus cuvantul, dar si in aceasta privinta tinuta B.C.B.G. (bon chic, bon genre) poate fi inselatoare. Catherine Deneuve stie sa puna la punct fara sa stea pe ganduri. "Nu ati fost stingherita de rolul unei lesbiene ?" a intrebat-o o imprudenta anul trecut, la conferinta de presa a filmului Les voleurs de Andre Techine. "Intrebarea dumneavoastra este stanjenitoare, doamna", a venit prompt raspunsul. Cine s-a atins de viata ei particulara mai mult decat a ingaduit ea a fost chemat la judecata, fie el ziarist oarecare sau critic cunoscut. Dupa 77 de filme, serie inceputa la 14 ani cu Les collegiennes al lui Andre Hunnebelle si dusa pana in zilele noastre cu riscantul Leos Carax, actrita care va ramane sigur in Cinemateci ca interpreta a lui Demy, Polanski, Bunuel, Truffaut, Techine inca mai surprinde. Desi a fost partasa aventurii cinematografului francez de dupa 1960, ea continua sa ramana o enigma. Misterul ei ii inspira pe cineasti. Distanta asezata intre ea si lume ii descumpaneste insa pe admiratori; nu s-au incumetat niciodata sa devina ceea ce numim "fani". Intr-o vreme a monumentelor clasificabile, C.D. se incapataneaza sa-si amane propria statuie. (...)
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 19:41   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
L-am mutat la "Star-uri"... Mi se pare mai potrivit...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 04:01   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: Deneuve

Originally Posted by nume:
Din start spun ca nu-mi prea place actrita, in schimb textul e f. bine scris si l-am gasit interesant. (...)

Deneuve - Statuia amanata
de Magda Mihailescu

"(...) Distanta asezata intre ea si lume ii descumpaneste insa pe admiratori; nu s-au incumetat niciodata sa devina ceea ce numim "fani". (...)

Exact sentimentul meu. M-a läsat rece întotdeauna, cu propria ei räcealä (not my cup of tea - si nici fizionomia, prea colturoasä), dar asta nu mä împiedicä sä-i admir calitätile.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells