Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Dec 2012, 18:35   #1
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Zerkalo/Mirror (Tarkovsky)

Au trecut vreo 3 zile de cand am l-am vazut, si inca nu imi pot scoate anumite imagini/scene din cap . M-a impresionat modul in care Tarkovsky foloseste camera, slowmotion, etc. pentru a ''altera'' , remodela perceptia noastr a timpului si a spatiului. Prin imagini de o frumusete rara , memorii , prezentul/trecutul mereu unite, tarkovsky reuseste sa evoce o senzatie de nostalgie si o aura enigmatica, inefabila, greu, sau imposibil de descris in cuvinte.

Sigur, din cauza faptului ca e non- liniar si non-cronologic, structura fragmentata , si mai ales utilizarea acelorasi actori pentru mai multe roluri, filmul devine de multe ori confuz si impenetrabil , parca impartit in mai multe secvente care nu au multa legatura cu celalalte. Am deschid acest thread ca sa comentam un pic pe tema filmului, si ce ar putea reprezenta unele scene, lasate la interpretarea privitorului.

-Pe durata filmului, Alexei vorbeste, isi exprima regretul fata de mama sa , insa am simtit ca lipseste o piesa importanta din film, nu ni se da destula informatie pentru a ne putea da seama cauza acestui regret, care duce in final la moartea lui Alexei. Relatia cu mama ei pare ca s-a inrautatit , insa care e motivul?

-Scenele de razboi si imigrantii spanioli , care credeti ca e rostul lor?

-Femeia care ii cere lui Ingat sa citeasca din carte , si apare la sfarsit langa patul de moarte al lui Alexei . Care credeti ca poate fi rolul ei?

Ce mi-a placut cel mai mult:
- Toate scenele cu Margarita Terekhova, sunt pure gold.
- Folosirea sunetului, mindblowing
-Secventele in alb-negru si slowmotion , foarte ingirijite din punt de vedere estetic, ca tot filmul de altfel.
-Felul in care ''pluteste'' si observa camera , creaza o stare ''dreamlike''. Scenele se succed relativ rapid(fata de alte filme ale lui Tarkovsky) , ca niste vise, memorii intrerupte, legandu-se intre ele.
- Finalul, reuseste sa fie impactant si emotionant.

Mai am de vazut Stalker si Solaris, insa am impresia ca nici unul nu va ajunge la nivelul lui Zerkalo.

Opinii, impresii, comentarii, orice. Pentru cei care l-au vazut.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells