Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2005, 12:34   #21
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
tot aburul asta cu 'now i love you, now i don't' ce altceva sa fie decat reziduuri stendhaliene (v 'rosu si negru') reincalzite in secolul XXI ??
Mai degraba, reziduuri mozartiene - v. "Cosi fan tutte"... (aici)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2005, 15:33   #22
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by notorious:
nu, aici sunt intru totul de acord cu ambra blu, ba chiar dubios de 'de acord'.
dupã benny, ºi tu stai la rînd sã devii ambra blu cînd te faci mare?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 07:58   #23
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
Originally Posted by notorious:
nu, aici sunt intru totul de acord cu ambra blu, ba chiar dubios de 'de acord'.
dupã benny, ºi tu stai la rînd sã devii ambra blu cînd te faci mare?

doare, liunardu?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 13:37   #24
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Leonard:
dupã benny, ºi tu stai la rînd sã devii ambra blu cînd te faci mare?

e destul de curios...
c-am ajuns de-acord cu un tzepos.

dar e si mai curios...
cum incepi sa fii cam bashinos.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 14:53   #25
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Un scurt comentariu al filmului facut de Cezar Paul Badescu in Dilema Veche: http://www.algoritma.ro/dilema/fw.ht...t=59/index.htm

Mi s-a parut interesant cum isi descrie Patrick Marber piesa: cum ca ar fi o poveste de dragoste care abordeaza probleme ca "gelozia, minciunile pe care ni le spunem nouã ºi celor cu care sîntem foarte apropiaþi sau cãile prin care oamenii se regãsesc pe ei înºiºi folosindu-se de alþii. Dar, pînã la urmã, este vorba de o poveste de dragoste agreabilã ºi simplã. Una în care, ca în toate poveºtile de dragoste, lucrurile nu merg întotdeauna bine". (Inutil sa mai zic ca asa mi se pare si mie: povestea asta e simpla si veche de cand lumea, nu mi se pare ca s-a abuzat prin crearea in mod artificial de relatii in toate directiile posibile sau de probleme de cuplu care nu ar exista.)


La fel, interesant e si cum CPB-ul pune in discutie avantajele filmului asupra teatrului, cum filmul e mult mai 'propice' pentru a intelege --fara cuvinte!!-- relatiile dintre personaje, sentimente, senzatii, etc. Pacat ca e prea scurt comentariul...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 16:36   #26
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by Leonard:
dupã benny, ºi tu stai la rînd sã devii ambra blu cînd te faci mare?

e destul de curios...
c-am ajuns de-acord cu un tzepos.

dar e si mai curios...
cum incepi sa fii cam bashinos.

mai, notorious, aici chiar m-ai facut sa rad.
atentie insa, sa nu care cumva sa "cazi" in poezie, ca din poezie se castiga si mai putin decat din cronica de film...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 18:41   #27
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Leonard:
Originally Posted by notorious:
nu, aici sunt intru totul de acord cu ambra blu, ba chiar dubios de 'de acord'.
dupã benny, ºi tu stai la rînd sã devii ambra blu cînd te faci mare?

1. Caderile de acord se sanctioneaza de acum?
2. Chestia aia nici nu am zis-o eu :huh:
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 20:32   #28
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by herbert:
atentie insa, sa nu care cumva sa "cazi" in poezie, ca din poezie se castiga si mai putin decat din cronica de film...

mai putin decat nimic ?? ce, o sa urmeze probabil sa fiu taxat pt versuri ?

p.s.: glumetule ! :hmm:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 13:51   #29
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Lestat:
Hmmm....tocmai am vazut si eu closer...si pot sa spun ca sunt de-a dreptul furios.M-a innebunit lumea sa-l vad, ca la toti le-a placut, ca s-au regasit in el,ca portretizeaza relatiile exact asa cum sunt ele.Pai in cazul asta ii compatimesc pe toti care s-au regasit in film, pentru o relatie matura nu consta in inselat si minciuni pastrate bine.Si dintr-o data toata lumea vrea sa afle adevarul..bleah.Si fantastic de surprinzator , adevarul doare.DOH! Bleah...nu m-a mai enervat de mult un film in halul asta.Dar acum sunt nervos si prea subiectiv asa ca hai sa spun ca rolurile au fost interpretate cu mult sarm si maturitate, in afara de tristetea intruchipata de Julia Roberts.Fata asta si cand e fericita parca plange...ar trebui sa se duca in padure undeva sa stea cu lupii.The point e ca filmu asta e un no-no pentru mine.

lumea se omoara dupoa kestii d-astea in care "se regasesc", uitand de orice etalon estetic, in fine, nu e asa o mare problema,actorii au fost ok, apar insa problemele de transpunere din teatru in film care limiteaza clar orice incercare de gen. oricum, io in locul tau n-as insista asa de mult pe ideea ca m-a enervat filmul. lumea s-ar putea sa o ia ca pe o recomandare si sa creada ca te-ai regasit in el. film bun, totusi.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2005, 22:31   #30
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Ambra Blu:
Ca si 'Tape' al lui R. Linklater, 'Closer' nu a reusit sa se desprinda integral de (piesa de) teatru a lui Patrick Marber. Cind vad conventiile astea teatrale adaptate pentru cinema - de exemplu, schimbarile in timp si spatiu sint prezentate atit de abrupt incit imi lasa impresia unei scenete pe care se schimba repede-repede decorurile, fara ca scenografilor sa le pese daca efectul este sau nu realist, iar daca alunecarile astea in mai multe planuri temporale te fac sa inghiti povestea, sau nu. Nu cer insert-uri pe ecran care sa imi aminteasca unde si cind se intimpla lucrurile, chiar ma enerveaza, dar nici sa plimbi personajele din niste decoruri in altele, doar ca piesa sa nu fie monotona. Si multe dintre locatiile (sau reconstituirea in studio a laboratorului foto, cabinetului doctorului, etc) prezente in film sint strict functionale intr-un mod evident. E ca si cum ar scrie cu litere mari: el este doctor, deci trebuie sa il vedem in cabinetul alb. Ea este fotografa, deci are laborator luminos si poze cu straini. Ea este striperita, trebuie neaparat sa joace pe o scena cu lumini rosii.

Asta una. In al doilea rind, lasind la o parte faptul ca imi lipseste organul necesar pentru a ma introduce in sufletul povestii - un scriitor se indragosteste de o striperita care inainte avea un prieten de care s-a despartit brusc pt ca nu il mai iubea; acelasi tratament i-l aplica si scriitorului; scriitorul este un lunatic, un sensibil, si isi mai face inca o prietenea, pe Julia Roberts, fotografa cea stearpa; care fotografa se combina cu doctorul, care doctor se combina cu striperita si chiuie cu toti in caruselul prieteniei. Ce e asta, fratre? Dangerous liaisons? Toate legaturile astea inter-sexe trebuie sa fie asa de complicate? Sa jongleze cu nuante? Daca arata un cuplu monogam nu mai era un film pretentios, I gather. Nu se sondau variabilele cum trebuie. Pe linga asta, si nu regret deloc sa o spun, caracterele si replicile lor sint as boring as would have been a f*** between the good ole dr and the sad blue-eyed writer, singurii care nu au apucat inca sa se limbareasca intre ei. Cine p*** mea vorbeste in viata reala ca aia? Atit de mult? Si atit de phoney? Si unde mai vezi personaje asa de schematic conturate? Regizorul si scenaristul filmului cred ca au vrut sa iasa ceva ultra-complicat, chestii din astea subtile, sufletul omenesc si relatiile interpersonale sint al dracu de complexe, da' nu prea pun botu', ca ii vad pe ei asa de fakeri. (Paranteza: singura faza care mi-a placut a fost chatul intre cei doi barbati, dintre care unul, scriitorul, normal, was impersonating a young lady so good that the dr was getting ready to wank.)
Jude Law era barbat bine, stia sa traga cu pusca, cum de l-a lasat el pe bunul doctor sa ii f**** fetele? Julia Roberts e destul de mihnita asa in general, nu pare genul sa stirneasca pasinui ascunse (bine camuflate, chiar, pasiunile astea). Natalie Portman, fata cea pitica, o arde ingeuna, ca Bonham Carter in Fight Club sau Winslet in Eternal Sunshine, then in the end she turns bitchy and spits. Bunul doctor, pe asta am uitat cum il cheama, e un barbat care se duce la currrrve si se poarta cu toate femeile ca cu niste currrrve. Normal, asa face un barbat ca el care umbla tot timpul nebarbierit.O-au. f*** that. Desi e facut de barbati, 'Closer' asta e film de p****.

Din pacate subscriu la ce a scris el. Spun 'din pacate' pentru ca a fost atat de laudat filmul asta ca ma asteptam la ceva breath-taking, dar n-a fost sa fie. Replicile scurte si seci sunt amuzante la inceput dar dupa aia devin pur neverosimile si enervante. Neverosimilul caracterizand o mare parte din film, gen astia erau de 4 ani impreuna si el nu i-a vazut niciodata un act de identitate? Legat de act de identitate, faza de la sfarit mi s-a parut fortata, scoasa pe partea din dos, inutila, dandu-mi impresia ca Natalie Portman a incurcat rolurile, si o juca pe Sam din Garden State.

Privind partea buna a lucrurilor, o privesc pe Natalie Portman si placut Clive Owen, 'cave man'. Cea mai interesanta parte din film fiind, poate, scena dintre ei doi in cabinetul lui.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 21:20   #31
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Un film destul de reusit cu succes nereusit in box-officeul din america,dar in celelalte am auzit ca a avut succes.Filmul este o comedie romantica cu 2 cupluri inverse(adica femeia iese cu alt barbat,iar cealalta femeie iese cu barbatul primei femeii care am scris-o)Natalie Portman ca a jucat cel mai bine dintre toti seducand.Julia Roberts la cei37 de ani ai ei,a jucat destul de bine cu niste barbati mai tineri decat ea.
Merita macar un premiu Oscar.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 22:43   #32
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Denis_stelistu:
Filmul este o comedie romantica cu 2 cupluri inverse(adica femeia iese cu alt barbat,iar cealalta femeie iese cu barbatul primei femeii care am scris-o)Natalie Portman ca a jucat cel mai bine dintre toti seducand.Julia Roberts la cei37 de ani ai ei,a jucat destul de bine cu niste barbati mai tineri decat ea.
Iar eu cred ca steaua are suporterii pe care-i merita.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 23:19   #33
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Mala Portugal:

Iar eu cred ca steaua are suporterii pe care-i merita.

Da, eu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2005, 13:06   #34
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
Filmul este o comedie romantica cu 2 cupluri inverse

:lol: :lol: :lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2005, 19:41   #35
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
O patrula destul de reusita. In general se purtau triulele. Misto dialogurile porcoase dintre soti, cand se intoarce el din calatoria de afaceri si recunoaste ca si-a tras-o cu o tarfa. Ca s-o consoleze ii da o cutie de pantofi. Care dracu' sot cumpara nevestei pantofi ? Ma rog ...
Bun filmul, n-are nici o legatura cu Lost in translation, care mi s-a parut sub Closer. Asta se vede ca e regizat de un barbat, iar mie imi place Mike Nichols. Nu stiam unde mai vazusem dialoguriule alea intre doi oameni sfarsiti, care stiu ca o sa se desparta. Absolventul ? (retoric)

Noroc ca au fost doar 4 personaje, ca riscam sa vedem un BH 90210

8/10
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2005, 20:10   #36
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by nume:
Care dracu' sot cumpara nevestei pantofi ? Ma rog ...
Tata ii ia mamei...dar la felul cum ai zis-o , am cazut pe ganduri :?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2005, 22:36   #37
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Mala Portugal:
Tata ii ia mamei...dar la felul cum ai zis-o , am cazut pe ganduri :?
Eu stiam ca voua va place sa vi-i luati singure, sa alergati 5 ore prin magazin dupa acei pantofi. Am facut o data greseala sa merg cu o ea la cumparaturi. M-am lecuit.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2005, 00:15   #38
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by nume:
Bun filmul, n-are nici o legatura cu Lost in translation, care mi s-a parut sub Closer

Of,of...mey,mey!
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2005, 00:19   #39
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Serghei:

Of,of...mey,mey!
Incerci sa ne transmiti ceva ? Cineva facuse mai sus o analogie intre cele doua filme.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2005, 01:30   #40
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by nume:
Incerci sa ne transmiti ceva ?

Plural?Ne respectam?

1.Cu greu poate fi catalogat Closer ca fiind film si cu atat mai greu un film bun.
2.Corect,Lost in Translation nu are nimic in comun cu Closer.
3.In privinta faptului ca Closer ar fi mai bun ca Lost in Translation(orice ar insemna asta) cred ca esti in eroare.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells