Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Oct 2005, 14:33   #441
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Sa va ia dracu' pe toti!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 16:56   #442
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Shadow_20:
se mai poate inscrie cineva in kestia asta pt a ajuta? nu am prea multa experientza in scenaristica (ma rog, am scris un scurt-metraj cam crappy... deh, sunt novice) dar vreau sa ajut si sa invat in acelasi timp cum se face...
Din partea mea, se poate. Stai pe lângä noi, urmäreste topicul, spune când ai ceva de zis, fä-te cât mai cunoscut. Trimite-le m.p.-uri scenaristilor (Silver_Boy si Cartman), spune-le mai multe despre tine, roagä-i sä-ti trimitä un exemplar din scenariu (din cel initial, pe care l-am filmat, sau din cel refäcut - vor stabili ei cum e mai bine) si sä fie de acord sä vezi cu o primä ocazie pilotul filmat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 22:53   #443
Shadow_20
Junior
 
Shadow_20
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 35
Send a message via Yahoo to Shadow_20
10x, am sa fac asta
__________________
rock and roll for ever
Shadow_20 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 00:06   #444
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ora iernii a sosit,
Si scenariul n-a venit...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 02:59   #445
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
etapele scrierii unui scenariu
a sort of scrip-off on my skin

ziua.1.Trebuie sa scriu un scenariu
ziua.2.Trebuie sa scriu un scenariu.
ziua 3.Trebuie sa scriu un scenariu
ziua 4. Ce scenariu sa scriu ?
ziua 5.Trebuie sa scriu un scenariu.
ziua 6.Eu imi bag poola,nu mai scriu nimic.
ziua 7.Ideea e cea mai importanta.
ziua 8.Trebuie sa caut o idee.
ziua 9.AM GASIT IDEEA. Yesssssssss !!!
ziua 10. Trebuie sa caut o idee.
ziua 11. Trebuie sa scriu un scenariu.
ziua 12 .Trebuie ?
ziua 13.-
ziua 14. Am gasit alta idee.Marfa.
ziua 15.Trebuie sa scriu synopsisul.
ziua 16.Am scris synopsisul.Rup.Sparg.Cea mai tare
idee...etc etc etc.
ziua 17.Ce-ai invatat din ultimile experiente ? Ca
intai scrii treatmentul.Asa spune si McKee si Syd
Field.Structura e cea mai importanta .
ziua 18. Ia mai da-o dreaq de structura.Si pa McKee,
si pa toti.Impotenti..de-aia au ajuns teoreticieni ai
scenariului.N-ai vazut ce spunea ala din Adaptations ?
Scrisul e o aventura, doar nu construiesti avioane.
Ziua 19.Am scris dialogurile fara structura.Mege
beton.
ziua 20 .Lucrat cu ravna la
dialoguri.Beton.Marfa.Super
ziua 21 .
ziua 19.
In ce zi suntem ???
Ziua 22. Am terminat dialogurile.I l-am citit lu X. A
zis ca e belea.Si pe urma m-a intrebat cand am de gand
sa scriu scenariu ala.
Ziua 23.Am rupt tot. Ma intorc la
treatment.Teoreticienii au dreptate.N-ai situatii
dramatice,n-ai structura,n-ai scenariu.
ziua 24 . Da de ce tre sa scriu eu un scenariu ??? Sa
mi-l mutileze regizorii, sa-si bata joc actorii de
replicile mele ???Si producatorii aia care sunt niste
varza...
Ziua 28 .Deci: lucrat prometeic 4 zile.Il dau cu
50.000 de $$$
Ziua.29.Lasa frate ca 30.000 $$$ tot imi iau ...
Ziua 30. O luna de cand lucrez.10.000 tot imi iau.
Ziua 31..." si pe urma-i zic...dati-mi dom'le 100 de
dolari si i-al dreaq de-aici...sa nu-l mai vad "
Ziua 32.Trebuie sa scriu un scenariu.
Ziua.33. Scris totul de la 0.Idee noua,
super-messe..lucrat ca la carte.Fac istorie...O sa-mi
duduie Puiu pe la usa...toti astia
mari..contracte..imi iau masina ..figuri
Ziua 40. M-am imprumutat la Cartman pt. un pachet de
tigari.
ziua 41. M-am impotmolit..deci Pompiliu nu moare
...Adela e criminalul..apoi...in plot point 3 dau
perversa si schimb toata actiunea ...Dar Titel nu
moare ?
ziua 43. Moare. Il omor la inceput si schimb totul
dupa.
ziua 44.L-am omorat.
Ziua 45. De fapt, n-a murit.
Ziua. 46 Azi am realizat ca omenii astia nici macar nu
exista.What a fuck i'm doing...???
Ziua 47.Il bag la cnc frate...sunt o carca de regizori
care stau cu gura cascata dupa un scenariu beton.
Ziua 48 Ia mai dai in poola mea si pe nenorocitii aia,
hoti,profitori...
Ziua 49.Deci Titel a murit sau e viu ???
Ziua 50.IL URASC PE ALEX LEO SERBAN. Ce bine e frate
sa fii critic...
Ziua 51 Trebuie sa scriu un scenariu .
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 03:03   #446
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
...
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 03:19   #447
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
LOL

cunosc.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 04:11   #448
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Poliloghia de mai sus ar trebui s-o salvez, pe urmä s-o sterg, s-o pästrez, si DUPA AIA, CAND SCENARIUL E GATA, s-o trimit si sä spun: "Asa, bun, ACUM povesteste-ne cum l-ai scris!" In momentul de fatä, scuzele si auto-persiflarea ajutä fix ca o frectie la un picior de lemn.
Nu stiu, dar am eu asa, o bänuialä, cä dacä te duci la un producätor si-i spui numai O DATA (nu de coispe mii de ori) "Trebuie sä scriu un scenariu", el îti va räspunde: "Päi scrie-l, tatä!"

* * *

Serios acum:
Greseala nr. 1: Decizia de a relua totul de la zero. NU ERA NEVOIE. Scenariul avea toate datele, trebuia doar sä fie ORGANIZAT, CLARIFICAT, STRUCTURAT, si imediat ar fi început sä CREASCA SINGUR.
(Asa cum spusese si Bagheera la întâlnirea aia de pominä: îi lipsea FOARTE PUTIN ca sä devinä FOARTE BUN, iar acel "foarte putin" se putea clarifica doar prin câteva discutii; pânä la forma pe care am filmat-o, s-a rezolvat APROAPE TOTAL. In continuare, ar mai fi fost necesare doar niste mici retusuri finale (concret: ceva periaj de dialog si clarificarea câtorva repere de actiune).
Greseala nr. 2: Lucratul în turnul de fildes, când INCA mai existä niste oameni care, asa cum au fäcut astä varä, puteau sä AJUTE.
Greseala nr. 3: Ambitia întinsului mai mult decât e plapuma (mai ales când e scurtä si propria plapumä, si toate pledurile împinse de unii prin televiziuni, pentru grila de la anul).
Greseala nr. 4: Abordarea "inspirationistä" (mai întâi dialogurile, si alte elemente formale), înaintea structurii (cu atât mai grav, cu cât e o greseaalä constientä, märturisitä, dar nu si remediatä!)
Greseala nr... etc.

Concluzia: din gresealä în gresealä, spre victoria finalä!

O solutie pe care stiu de pe-acum cä n-o va accepta nimeni:
Dati-mi materialele ASA CUM SUNT, si läsati-mä sä scriu eu scenariul. EVIDENT cä va fi alt scenariu decât al vostru, ceea ce va trebui sä vä BUCURE, pentru cä va însemna cä în sfârsit ati devenit SCENARISTI. Atâta vreme cât vä legänati în utopii gen "Sä se revizuiascä dar sä nu se schimbe nimic" (sau, mai la obiect: "Vrem ca producätorul sä nu schimbe NIMIC din scenariu, si sä ne permitä sä supraveghem filmärile pentru ca nici regisorul, nici actorii, nici altcineva sä nu schimbe nimic"), nu sunteti scenaristi, ci poeti visätori.

Stiti ce-i aia teslä?
Stiti în care parte a trupului îsi dau unii cu ea în anumite situatii?
Ei, atunci stiti si ce se întâmplä în momentul de fatä cu aparatul meu de reproducere a speciei.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 11:25   #449
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Offffff....
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 13:39   #450
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
in cateva puncte ii dau dreptate lui Pitbull.
cred c-ar fi mai logic sa va puneti un dead-line... nu ca sa satisfacetin opinia publica (a forumului), ci ca sa va simtiti cu musca pe caciula, si sa "produceti" ceva... zic asta acuma din experienta.
cand ai dead-line-ul ala, lucrezi doua noapti la rand, si scoti ceva, un first draft, pe care apoi il discuti la bere cu prieteni, si apoi il rescrii... si gata, scriptul e ok.
(...apoi il mai lasi un pic in sertar, si-l recitesti peste doua saptamani... schimbi ce nu-ti place, te mai duci la o bere, il rescrii complet din nou, si gata, atunci scriptul e chiar bun.)

idea e ca un dead-line ajuta mult, pentru ca te forteaza sa scrii ceva, prost sau genial, dar macar ai ceva pe hartie, din cand poate creste ceva genial....

so, go for it, and decide for a dead-line.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 14:38   #451
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
fiecare trebuie sa isi descopere propriul ritm, mai ales daca ceea ce isi doreste sa faca este mai mult decat un hobby. problema este ca voi vreti un scenariu, iar ceilalti isi doresc sa inteleaga mai multe despre scrierea unui scenariu pentru ca vor sa fie profesionisti. au dreptul asta si consider ca fiind foarte justificata atitudinea lor. lasati oamenii sa lucreze! in fond, daca nu erau ei... in sfarsit, ideea ar fi sa nu presati un scenarist cat timp nu sunteti niste producatori cu care deja au semnat un contract! si mai faceti si public demersul vostru... asta nu e chiar ok din cauza presiunii la care ii supuneti. nu uitati, totusi este "jucaria" lor!
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 17:45   #452
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bazându-se pe propria lor experientä, deja apreciabilä, atât Nae cât si Bagheera au dreptate, fiecare pe câte o parte - desi afirmatiile lor par oarecum diferite. Fatä de ceea ce au relevat ei, ar mai fi de precizat si urmätoarele:

Procesul de formare profesionalä a unui scenarist e mult mai laborios si complicat decât al oricärui alt creator artistic (prozator, eseist, poet, pictor), fiind comparabil mai degrabä cu al dramaturgului, arhitectului sau compozitorului de muzicä simfonicä. El se jaloneazä pe urmätoarele directii:
- TEORIE: studiul aprofundat al unui mare numär de lucräri specializate, de la bazele dramaturgiei cinematografice pânä la tehnicile genurilor specifice (comedie, sitcom, thriller, policier, etc.).
- PRACTICA: aplicarea sustinutä si esalonatä pedagogic a diverselor reguli de compozitie si expresie, de la cele mai generale pânä la cele mai detaliate, pe parcursul mai multor scenarii.
- INTERACTIVITATE: confruntare constantä cu alti factori (colegi, profesori, producätori, etc.), pentru impulsurile necesare corectiilor proprii procesului de trial and error.
Ca atare, o asemenea evolutie presupune:
- un timp mai îndelungat (de ordinul anilor);
- un numär mare de scenarii diferite.
Pot da si eu câteva exemple personale: atât în facultate, cât si ulterior, când am început sä scriu scenarii pentru casele de filme, am trecut printr-o serie de scenarii foarte slabe, fiecare având doar câteva calitäti potentiale si în rest multe imperfectiuni (chestie pentru care m-a "ajutat" si calitatea celor mai importanti factori umani cu care mä confruntam: Carabät, un excelent teoretician, era clei la practicä - nu reusea sä dialogheze viu si creator cu studentii; Bostan si Nichitus, douä excelente impostoare, erau bâtä si la teorie, si la practicä; producätorii din acea vreme, excelenti politruci, erau tufä la estetica cinematograficä).
Incercati sä aplicati cele de mai sus cazului de fatä si (cum se spunea la sedintele de partid), trageti concluzia.

P.S.
Chiar în timp ce scriam mesajul ästa, mi-a venit pe Shareaza scenariul la "Forrest Gump". Romanul, partitura muzicalä si mp3-urile mi-a venit acum câteva zile. Le vrea cineva? (Precizez cä romanul e în varianta polonezä. )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 00:10   #453
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
mon dieu, m-am vrut sa fiu inteles gresit...

ce-am scris mai sus am scris numai pentru ca asa procedez EU personal... nu vreau sa impun nici un dead-line, dar am vrut sa-mi impart cu voi experianta pe care o am, cat de cat.

eu procedez cum am scris sus: sun cativa oameni pe care-i apreciez, le spun sa ne intalnim la o bere ca sa discutam un scenariu (inexistent la ora aia), si punem o data, o ora, un loc... ala devine atunci dead-line-ul meu... si apoi, recititi povestea de mai sus.

atat. fiecare cu ritmul si felul lui de lucru'... bafta.
siver_boy, stii ca ti-am apreciat mult de tot munca, asa ca te rog, scrie mai departe asa cum ai facut pana acuma, ca a fost tare bine.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 01:44   #454
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi cum, Näicä, n-a fost clar?
Cred cä toatä lumea a înteles ce-ai spus.
Oricum, e adevärat cä pe multi ideea de deal-line îi inhibä si-i streseazä. Numai cä, în cinema, ea e o necesitate practicä. NICI UNUL dintre factorii de creatie ai unui film (scenarist, regisor, scenograf, operator, compozitor, etc.), nu-si poate permite sä astepte pânä-i vine inspiratia... sau s-o frece perfectionist la nesfârsit. Si, de altfel, asta-i valabil nu numaai pentru dead-line, ci si pentru fel de fel de alte criterii. Dacä scriitorul sau pictorul au un oarecare grad de libertate, cineastul, de orice fel, este prin însäsi natura meseriei lui obligat sä lucreze cu sula-n coaste - corectie: cu SULELE-n coaste, cä-s vreo duzinä, în mod normal. Asta-i una dintre primele (ca ordine, si ca importantä) lectii ale oricärei scoli de cinema. Esti în stare s-o asimilezi - bine: faci cinema. Nu esti - iaräsi bine: stai acasä si scrii poezii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2005, 18:21   #455
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
va recomand "arta de a nu scrie un roman" de jerome k jerome. puteti valorifica experienta sa in activitatea voastra de a nu scrie un scenariu. :lol:
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2005, 09:19   #456
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Trenu' a plecat din gara si noi tot pe peron am ramas asteptand omu' cu biletele. Pacat ca nu se merge mai departe (asa inteleg din linistea asta). Dorinta de a face un lucru perfect (ceea ce initial s-a dorit facut pe genunchi, "studenteste") a dat in cap rau de tot proiectului. Acum cred ca e deja prea tarziu sa se mai poata face ceva. Oricum am invatat multe de la oamenii pe care i-am cunoscut si mi-a facut mare placere sa fiu alaturi de ei.
Topic closed?
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2005, 11:07   #457
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Dorinta de a face un lucru perfect (ceea ce initial s-a dorit facut pe genunchi, "studenteste") a dat in cap rau de tot proiectului.
Aici ai zis-o cel mai bine, Ghitzishor. Vorba aia veche din popor: "Mai binele e dusmanul binelui."
Dar în rest, cine stie? Poate cä nu-i dracu' chiar atât de negru. Poate încä nu e prea târziu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2005, 15:02   #458
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Din cate am citit, aveti episodul pilot(at) montat si parfumat.Deci partea grea ati facut-o.Va impiedicati de scenariul pentru un al doilea episod?Uitati proverbul "buturuga mica rastoana carul mare", e bullshit, serios.Hai succes, ca mai aveti juma' de pas si treceti linia de sosire.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2005, 11:06   #459
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
ATENTIE toatä lumea!

In sfârsit, am avut o discutie foarte serioasä cu Silver si am ajuns de comun acord la o solutie pentru a încerca totusi sä salväm proiectul. Am muncit cu totii la el de ne-am spetit, atâtea luni, si ar fi päcat de Dumnezeu sä ni-l distrugem singuri doar din ambitia unui "mai bine" nebulos.
In urmätoarele zece zile, Silver va încerca sä scrie documentatia pentru varianta refäcutä (synopsisurile de rigoare, scenariul pilotului, etc.).
Eu voi finaliza acelasi lucru pentru varianta deja existentä.
Dupä data de 20 noiembrie, vä vom trimite TUTUROR cele douä variante ale ofertei, rugându-vä insistent sä le studiati cu atentie si s-o alegeti pe cea cu cele mai mari sanse.
In ziua de 26 NOIEMBRIE, va avea loc o întâlnire cu TOATA ECHIPA, pentru a hotärî ce variantä trimitem la concurs. Cei care nu sunt din Bucuresti, sau nu pot veni, vor fi invitati sä-si trimitä comentariile si optiunea în acelasi termen.
Intre 26-30 noiembrie, se vor opera eventualele retusuri ale variantei alese.
In 30 noiembrie, mapa va fi depusä la televiziune.
Concursul se încheie la data de 2 decembrie.

Cine mai vrea detalii despre concurs, iatä aici linkul:
http://www.tvr.ro/org/cpf/index.php
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2005, 07:13   #460
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by Pitbull:
Carabät, un excelent teoretician, era clei la practicä - nu reusea sä dialogheze viu si creator cu studentii; Bostan si Nichitus, douä excelente impostoare, erau bâtä si la teorie, si la practicä;

Uite ca de la clasa lu' Nichi a iesit Mitulescu. Sigur, putea sa studieze si cu electricienii ca tot Regizor scria pe el. Si Zizi evident n-are nici cel mai vag habar despre nimic, cohortele care au terminat la ea au invatat absolut singuri. Ea doar ii impiedica si ii invata prostii. Iar Carabatz asa clei si mutulica a luat premiul la Cannes. Apropo, tu cand ai participat cu filmul la Costinesti ai castigat ceva? Dar restul de filme pe care le-ai regizat/scris tu ce premii au luat? Dar in festivaluri afara au fost?
Nu mai spune despre diversi ca sunt mici, pentru ca, prin comparatie cu ei, tu esti si mai mic.
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells