Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jul 2003, 20:17   #41
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Ambra Blu:
... prefer sa citesc caterincile lui Crydead, la fel de apropiate de film ca si tot eseul meu de pina aici.

Caterinca a fost inventata de Caternica de Medici in secolul al XVI-lea, eu sunt doar un contiunuator al traditiei.

Daca e sa ma streseze ceva pe forumul asta, atunci nu e nici Piron, care uneori ma distreaza, si nici Sandbad, Origami sau 12super35 care au capete doar ca sa nu le ploua in gat. Pe mine ma enerveaza cumplit puii de o zi care posteaza la Voi despre filme dulci nimicuri, ei crezand ca lumea s-a nascut in ziua in care au ieshit ei din ou. Tot felul de putzoi se extaziaza in fata unor filmuletze precum gladiator, fara sa shtie ca acum vreo 40 de ani un nenea cu gropitza in barbie juca intr-un film cu care russel crowe&co nu se pot compara.

------------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2003, 08:14   #42
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Hehehe, pai de unde sa stie putzoii aia de filmele de acu' patru'j'de ani? Nu se da pe Atomic, nu se da la Mall, nu se gasesc la pirati. Ei de un' sa afle?

Auzi, tot timpul suna ocupat?....incearca si tu pe mobil..
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2003, 15:40   #43
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by toni:
Auzi, tot timpul suna ocupat?....incearca si tu pe mobil..

E ocupat sau nu raspunde. Nu-mi ramane decat sa ma duc pana acolo. :wink:

================
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2003, 09:52   #44
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by crydead:
Tot felul de putzoi se extaziaza in fata unor filmuletze precum gladiator, fara sa shtie ca acum vreo 40 de ani un nenea cu gropitza in barbie juca intr-un film cu care russel crowe&co nu se pot compara.

Putoiul din mine s-a atacat. 'Gladiator' rules over 'Spartacus'. As the emperor coulda put it, thumbs up for 'Gladiator'! Death in excruciating pains to 'Spartacus' and its sword flicks!
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2003, 09:59   #45
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
Originally Posted by Ambra Blu:
Death in excruciating pains to 'Spartacus' and its sword flicks!

Cioace... Spartacus ii scuipa seminte in cap lui Gladiator care ii linge incaltarile. E diferenta ca de la cer la pamant. Ba, eu cred ca voi, fanii Gladiator, nici nu ati vazut Spartacus. Ar cam trebui...
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2003, 10:08   #46
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by LeonardPiron:
Ba, eu cred ca voi, fanii Gladiator, nici nu ati vazut Spartacus.

Si pre ce te bazezi cind spui asta, rogu-te?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2003, 15:21   #47
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
A fost asistentul lui Stanley, cum? nu stiai? Esti terminat!!!! Pai cand lucra Leo cu Stanley noi caram decorurile din "toate panzele sus"....
Sincer, cred ca cele doua pelicule nu pot fi comparate, fiecare detine propria sa valoare inclusa atat in interpretarea personajelor, in actiunea derulata cat si in regia aparte.
Inclin sa acord atat un plus Gladiatorului pentru originalitatea povestirii si transpunerea sa pe un background istoric veridic.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2003, 21:21   #48
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by patch4all:
Inclin sa acord atat un plus Gladiatorului pentru originalitatea povestirii si transpunerea sa pe un background istoric veridic.

Da, dar si "Spartacus" este original, mai mult ca tehnica/stil (nu e vina realizatorilor ca asa ceva chiar s-a intamplat, mai mult sau mai putin), iar background-ul istoric e chiar foarte veridic. "Gladiatorul" parca nu leaga bine toate subiectele intre el, dar e un mare film de actiune si de aventura, foarte bine regizat, cu un scenariu inventiv si bine documentat (personajul lui Commodous e FOARTE BINE surprins in comparatie cu realitatea - dar nu ni se arata cum se deghizeaza in gladiator si lupta in arena...). Actorii joaca foarte convingator, iar antiteza Crowe-Phoenix (ca personaje) e formidabila. Totusi, Douglas-bunicul are si el ce are! As mai face teorie cinematografica pe aici, dar altul e subiectul thread-ului si, s-asa... NU AM CHEF AZI!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2003, 01:43   #49
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
intr-adevar Ambra Blu, si pe mine ma deranjeaza ca am ajuns sa scriu posturi de 3 randuri...si tocmai de-asta am si zis ca ceva nu merge bine...pentru ca am sesizat in primul rand schimbarea la mine! cat despre stilul meu 'didactic', din ce stiu eu parca iti explicasem ca am venit aici ca sa invat nu ca sa predau deci ma indoiesc ca pot avea un asemenea ton...logic ca nu pot vorbi ca tine sau ca toni sau crydead sau multa alta lume din simplul motiv ca asta sunt eu!

mie mi se pare ca unul din motivele pentru care lucrurile nu sunt ok aici, este mentalitatea userilor noi care nu stau sa citeasca ce s-a scris inainte...din acest motiv ei nu cunosc userii care scriu, se baga aiurea in discutii si provoaca destul de multe probleme...de asemenea creeaza subiecte noi care insa au aceleasi teme cu alte n subiecte facute inainte (ex: Alte Replici Celebre, cele 100 de subietce despre Matrix si cele 50 despre LOTR)...Lucrul asta n-ar fi asa de tragic daca:
1. chiar s-ar discuta chestii diferite
2. nu ar fi trimise pe paginile urmatoare ('ingropate' as putea spune) anumite subiecte mai interesante de a caror existenta lumea fie a uitat fie nici n-a stiut vreodata.
mie mi se pare ca lucrurile astea afeacteaza mai mult imaginea site-ului...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2003, 13:29   #50
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ma, am stabilit, cred, cum stau lucrurile.
Nu te duci sa imi pui si tu un biletel acolo, la zidu' plingerii? Vezi ca nu mai ma vezi pe site.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2003, 21:26   #51
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by ricutza:
intr-adevar Ambra Blu, si pe mine ma deranjeaza ca am ajuns sa scriu posturi de 3 randuri...si tocmai de-asta am si zis ca ceva nu merge bine...pentru ca am sesizat in primul rand schimbarea la mine! cat despre stilul meu 'didactic', din ce stiu eu parca iti explicasem ca am venit aici ca sa invat nu ca sa predau deci ma indoiesc ca pot avea un asemenea ton...logic ca nu pot vorbi ca tine sau ca toni sau crydead sau multa alta lume din simplul motiv ca asta sunt eu!

Nu cred ca ti-ar sta bine sa vorbeshti ca Ambra. Si nu conteza cate randuri are postul, important e sa exprime o idee coerenta si sa te reprezinte.
Un film se face de trei ori, cand se scrie scenariu, cand se filmeaza si a treia oara cand se monteaza. De aceea, stilul didactic nu se prea potriveshte cu meseria pe care vrei sa o faci decat in cazul in care vrei sa fii "fata de la butoane".
Zici ca ai venit pe forum sa iei lectzii de film de la nishte nickname-uri, dar o sa-ti fie foarte greu sa invetzi chiar in UNATC. Pentru ca cei mai multzi profesori sunt habarnishti, nu au metoda sau pur si simplu nu vor sa-tzi spuna. Iar alte persoane care shtiau ce spun, Alex Leo Sherban sau Dragosh Bucur, au plecat de acolo din diferite motive.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2003, 21:58   #52
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mai ab, ti-am explicat ca trimisesem mesajul inainte sa vorbesc cu tine!
eu cred ca nu e asa de important motivul pentru care sunt si am ramas aici. eu vreau sa va dati cu parerea in legatura cu mesajul meu anterior...vreau sa vad daca am sau n-am dreptate!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2003, 08:12   #53
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
ricutza are dreptate tot timpul, mai ales ca a luat 9.80 la romana
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2003, 08:13   #54
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Originally Posted by crydead:

...sau Dragosh Bucur, au plecat de acolo din diferite motive.

Dragos Bucur a plecat pentru ca, pur si simplu, a terminat scoala.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2003, 10:21   #55
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Dragos Bucur era asistent sau preparator, fratzie! Dupa ce a terminat scoala, evident!

===============
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells