Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 May 2011, 13:39   #581
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
(daca unul dintre ei are 7 nepoti, oricare altul poate avea tot 7 nepoti, dar nu poate avea 7 nepoate)

corect era:
daca unul dintre ei are 7 nepoti, oricare altul nu poate avea tot 7 nepoti, dar poate avea 7 nepoate

Scuze pentru cei care s-au apucat sa rezolve si i-a afectat greseala
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 14:07   #582
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ionescu Alin (5 nepoti, 7 nepoate), Popescu Andrei (7, 8), Dinescu George (6, 9), Multescu Mihai (8, 6).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 14:10   #583
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Corect.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 17:43   #584
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Gheorghe umple trei saci cu fructe pentru a le vinde la piata. In primul pune mere, in al doilea pune pere si in al treilea pune gutui. In graba, el eticheteaza toti sacii gresit. Care este numarul minim de fructe pe care trebuie sa le scoata din saci pentru a-si da seama ce tip de fructe se afla in fiecare sac?
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 17:49   #585
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
2 fructe din 2 saci diferiti?
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 17:59   #586
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Nup
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 18:01   #587
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Zero fructe, doar daca nu cumva e orb saracu.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 18:05   #588
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Ce-ti place tie logica bazata pe gandire laterala. Nu e zero. Considera ca sacii sunt legati si etichetati. Toti gresit. Care este numarul minim de fructe pe care trebuie sa le scoata dintr-un sac pentru a afla ce fructe are in saci? E simpla, nu o complica.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 18:06   #589
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by indiferrent:
Nup

Am verificat 2 saci, am luat 1 fruct din fiecare, automat stiu ce este in al 3-lea.Zici ca nu este raspuns corect.Cum am mai zis problemele tale de logica sunt cam aiurea.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 18:09   #590
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
1 fruct din oricare sac. Aflam ce e in sacul respectiv (sacul 1), din ceilalti doi unul din saci e etichetat cu fructul extras. Presupun ca sacul 3 e notat cu fructul extras (ales asa de mine, nu conteaza oricum). Ce-i in sacul 3 trebuie sa fie de fapt in 2, pentru ca nu poate fi in 1, adica cel din care am extras, pentru ca altfel fructul din 2 ar fi in sacul etichetat corect. Nu trebuie sa fie nici in cel in care se afla (3) din motive evidente. Sacul 2 contine fructul care ar trebui sa fie in in sacul 1.

LE: Am modificat putin sa fie ceva mai clar... nu stiu cat de mult mi-a reusit.

Last edited by Liviu- : 30 May 2011 at 18:20.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 18:11   #591
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Corect.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 18:28   #592
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Doi profesori de matematică se întâlnesc în tren:
-Câti ani mai au copii tăi? Aveai 3, nu?
-Da si produsul vârstelor lor este 36, în timp ce suma vârstelor lor este exact numărul vagonului în care ne aflăm.
-Încă nu am toate datele necesare.
-Am uitat să-ti spun: cel mare este blond.
-Gata, m-am prins!
Cum si-a dat seama profesorul care sunt vârstele copiilor?
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 18:40   #593
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Produsul varstelor e 36. Aflam divizorii lui 36 = 2*2*3*3. Posibilitatile celor 3 varste, fara sa cele care ar schiba varstele copiilor intre ele (pentru ca e irelevant) sunt (2, 3, 6), (2, 2, 9) si (3, 3, 4). In primul caz S=11, in al doilea S=13, iar in al treilea S=10. Sume diferite, profesorul stie numarul vagonului, deci stie ce varianta trebuie sa aleaga. Culoare parului e irelevanta. Am gresit?

LE: Ar mai fi si varianta (1,1,36), desi e cam mare pentru numar de vagon, cat si putin ciudata pentru varsta copiilor, dar sa zicem...

LE2: Ideea cu "cel mare este blond" ar fi fost utila pentru excluderea variantelor in care ar fi fost 2 copii mai mari cu aceeasi varsta (sau toti cu aceeasi varsta), dar nu e cazul.

LE3: Ba e cazul, mai e varianta (1, 6, 6) care e exclusa (explicatia mai sus) si in caz ca vagonul e 13 se merge pe ce am zis mai sus, adica (2,2,9).

Last edited by Liviu- : 30 May 2011 at 18:47.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 18:51   #594
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Corect!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 18:59   #595
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Dacă “SO” corespunde orei 17:23 şi “MY” corespunde orei 01:13, ce oră corespunde lui “AT” într-un ceas cu 24h ?
INDICIU: Lui “BJ” îi corespunde 22:04
Aceasta am primit-o azi.Nu am apucat sa o rezolv.Sunt curios totusi ce credeti voi despre ea!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2011, 19:01   #596
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by Liviu-:

LE2: Ideea cu "cel mare este blond" ar fi fost utila pentru excluderea variantelor in care ar fi fost 2 copii mai mari cu aceeasi varsta (sau toti cu aceeasi varsta), dar nu e cazul.


Pe ideea asta a mizat afirmatia cu blondul, dar el probabil a reformulat problema si a schimbat si cifrele, neobservand ca, odata cu modificarea lor, dispare situatia respectiva.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 14:32   #597
demostenedotro
Novice
 
demostenedotro
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Interesante problemele. Nu cumva sunt luate de pe site-ul "Logica lui Demostene" ? (Google it).
Problema cu profesorii in tren a fost propusa direct pe e-mail si n-o puteati gasi in alta parte!

Raspunsul nu are legatura cu numarul vagonului. Asa ca solutia e gresita. Mai bine va uitati la comentariu lui Ciobi pe site, a explicat acolo foarte bine.

Numai bine si va multumesc ca dati copy-paste fara sursa.
demostenedotro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 14:32   #598
demostenedotro
Novice
 
demostenedotro
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Originally Posted by Vortex:
Dacă “SO” corespunde orei 17:23 şi “MY” corespunde orei 01:13, ce oră corespunde lui “AT” într-un ceas cu 24h ?
INDICIU: Lui “BJ” îi corespunde 22:04
Aceasta am primit-o azi.Nu am apucat sa o rezolv.Sunt curios totusi ce credeti voi despre ea!

Logica lui Demostene, Probleme nerezolvate. Probabil d-aia nu ai solutie aici
demostenedotro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 14:51   #599
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by demostenedotro:
Interesante problemele. Nu cumva sunt luate de pe site-ul "Logica lui Demostene" ? (Google it).
Problema cu profesorii in tren a fost propusa direct pe e-mail si n-o puteati gasi in alta parte!

Raspunsul nu are legatura cu numarul vagonului. Asa ca solutia e gresita. Mai bine va uitati la comentariu lui Ciobi pe site, a explicat acolo foarte bine.

Numai bine si va multumesc ca dati copy-paste fara sursa.

Pobabil numarul vagonului trebuia sa fie regasit in suma tuturor variantelor de varste a caror suma sa nu se descompuna in mod unic in trei numere intregi. Sunt convins ca originalul problemei e altul si ca afirmatia care se refera la faptul ca baiatul cel mare e blond trebuie sa aiba o logica in problema. Daca a copiat-o de pe site-ul caruia incerci sa-i faci reclama, a copiat de unde nu trebuie pentru ca si acolo e o copie, dar prost reformulata. Am intrat pe site si nu am gasit problema nicaieri. Tare curios sunt care e misterioasa rezolvare pe care noi nu am putut sa o gasim.

LE: afirmatia are logica, problema e reformulata bine, dar este cu siguranta reformulata. Adica e o copie.

Last edited by indiferrent : 31 May 2011 at 15:19.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 14:51   #600
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Originally Posted by demostenedotro:
Interesante problemele. Nu cumva sunt luate de pe site-ul "Logica lui Demostene" ? (Google it).
Problema cu profesorii in tren a fost propusa direct pe e-mail si n-o puteati gasi in alta parte!

Raspunsul nu are legatura cu numarul vagonului. Asa ca solutia e gresita. Mai bine va uitati la comentariu lui Ciobi pe site, a explicat acolo foarte bine.

Numai bine si va multumesc ca dati copy-paste fara sursa.
Mai,o fi!Eu stiu ca am luat-o de pe site-ul "proful meu de logica",care probabil e fan site-ului ala!Si daca ar fi luata de acolo care e problema matale?De ce ar fi gresita solutia ca doar si aici si acolo tot 229 e...
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”

Last edited by Vortex : 31 May 2011 at 14:55.
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells