Rule & Shaw sunt Tatuați sub semnul dragostei în ecranizarea seriei Marked Men

de Oana Balaci în 17 Feb 2025
Regizorul clasicului film de dragoste The Notebook, Nick Cassavetes, semnează ecranizarea primei cărți din seria Marked Men de Jay Crownover

Rule + Shaw rescrie dilema iubirii dintre doi tineri din clase sociale diferite într-un cadru modern și extrem de plăcut estetic.

Dragostea imposibilă dintre o fată bună dintr-o familie bogată și un băiat sărac, dar cu un suflet liber este la fel de veche ca însuși sentimentul de iubire. Totuși, în Marked Men: Rule + Shaw, situația este chiar mai complicată de atât, întrucât Shaw Landon (Sydney Taylor), prințesa de bani gata, se întâmplă să fie fosta iubită a fratelui lui Rule Archer (Chase Stokes), care a decedat în urma unui accident. Din acest motiv, Rule nu ar putea niciodată să o vadă pe Shaw mai mult decât ca pe o prietenă. Însă ea l-a iubit dintotdeauna, iar de ziua ei decide să facă ceva în această privință.

Deși atracția este reciprocă, sentimentele de vinovăție excesivă ale protagonistului complică relația dintre ei. Într-o noapte de beție, Rule și-a chemat fratele să vină să îl recupereze, însă mașina lui s-a răsturnat. Chiar dacă nu a fost responsabil în mod direct de accident, protagonistul nu se poate ierta pentru ceea ce a făcut, la fel cum nici familia lui nu îl mai privește cu aceiași ochi. Iar faptul că Jasper, cel mai tânăr artist de graffiti din gașca lui, cade de la înălțime și moare în seara în care el a ales să o acompanieze pe Shaw la o petrecere de fițe în loc să fie alături de el îi activează cele mai rele frici și reacții. Vor reuși cei doi să treacă peste aceste tragedii șă să își trăiască basmul cu final fericit?

Scenariul scris de Sharon Soboil (After We Fell, After Ever Happy) se simte adeseori forțat. Dialogurile par nenaturale, iar anumite replici sunt introduse doar pentru a explica spectatorului evenimente din trecut fără utilizarea flashback-ului. Distribuția relevă nume mai puțin cunoscute, dar și nume deja sonore ca Alexander Ludwig (The Hunger Games, Vikings) în rolul lui Rome Archer, al treilea frate din familie, și Hannah Kepple (Cobra Kai) în rolul lui Loren.

Cu toate acestea, adunătura de fete și băieți extrem de sexy și plini de calități este nerealistă și problematică, întrucât publicul tânăr poate simți o presiune în a deveni la fel de perfect, cam ca în cazul pozelor și profilelor curatoriate impecabil pe Instagram. Cele mai multe personajele sunt unidimensionale, iar conturarea lor s-a desfășurat superficial. Pare că identitatea lor este constituită din faptul că arată extraordinar de bine și că își doresc ori să distrugă relația protagoniștilor, ori să o susțină.

În plus, faptul că cel puțin trei fete cu înfățișare de Barbie sar din proprie inițiativă pe Rule de parcă este ultimul bărbat de pe Pământ – chiar dacă indisponibilitatea emoțională atrage ca un magnet – nu sună plauzibil, mai ales când toți sunt atât de atrăgători în universul tatuatorilor din Marked Men. Filmul încearcă din răsputeri să fie pe placul cât mai multor oameni, pe principiul „Ce-i frumos și lui Dumnezeu îi place”. Și cel mai probabil, reușește. Creionând aceastră lume aproape fantastică, lustruită cu atenție, cu actori superbi, culori neon, outfituri incredibile, muzică diversificată, aventură și acțiune, zapadă ca în povești, puțină dramă, puțin umor, puțină artă și mult romantism, Rule + Shaw garantează să placă chiar și celor mai pretențioși spectatori... deși nu vor recunoaște niciodată.

Exploreaza subiecte similare:

Chase Stokes, Sydney Taylor, Alexander Ludwig, Hannah Kepple, Marked Men: Rule + Shaw, The Notebook, The Hunger Games, Vikings, Cobra Kai, After We Fell, After Ever Happy

Alte știri din cinema

Începe American Independent Film Festival #9, la București și în alte șase orașe din țară

Wes Anderson, Pamela Anderson și David Lynch, în prim-planul ediției

Tudum 2025 prezintă noutăți exclusive despre titlurile tale preferate de la Netflix

Prezentat de actrița Sofia Carson, evenimentul a inclus informații despre cele mai de succes filme, seriale și emisiuni originale Netflix, de la Squid Game, Wednesday și Stranger Things până la Knives Out și WWE.

3 titluri de neratat de pe platforma FOCUS+, anterior numită Focus Sat app

Platforma Focus Sat app și-a schimbat numele în FOCUS+! Pentru a sărbători această transformare, am pregătit trei titluri de seriale și filme esențiale pentru orice cinefil, pe care le poți vedea cu un abonament la reducere.

Noile filme Avengers, amânate şapte luni

Doomsday şi Secret Wars se lansează în decembrie 2026 şi 2027

Spune-ţi părerea

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
jinglebells