Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jul 2005, 16:40   #61
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hehe, OK, am sä vä povestesc comicärii cu acest eminamentic papagal care era (si mai este...) Ray Arco, da-n altä parte. Poate la FABULE CINEMATOGRAFICE, cä tipul era si personaj de fabulä, si fabulä în sine, si (i)morala fabulei.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2009, 22:53   #62
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Un topic îngropat de mult...
Pe forum, lumea s-a schimbat, s-a înnoit...
Luati aminte!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2009, 01:08   #63
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
O SA AJUNGEM SA-L REGRETAM PE CEAUSECU. Trist.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2009, 08:06   #64
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
foarte multi il regreta deja oricum
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2009, 11:16   #65
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by nume:
O SA AJUNGEM SA-L REGRETAM PE CEAUSECU. Trist.
Sa-l regrete pensionarii aia cusurgii,care oricum nu mai au mult de trait.Sa-l regrete cei care se faceau ca muncesc sau cei care aveau liber la faradelegi,la furat ,la mintit,la turnat.Astia sa-l regretati.Restul,care sunt oameni inteligenti si care inca nu au fost corupti stiu ca niciodata n-a fost si nu va fi usor.Dar prefera sa nu fie condusi de un analfabet,fara sa-i inchine ode,si sa se duca linistiti la biserica.Din cauza lui ceausescu ala traim mizeria asta azi.Asa ca Nume,mai scuteste-ne.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2009, 11:33   #66
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pauline Kael:
Sa-l regrete pensionarii aia cusurgii,care oricum nu mai au mult de trait.Sa-l regrete cei care se faceau ca muncesc sau cei care aveau liber la faradelegi,la furat ,la mintit,la turnat.Astia sa-l regretati.
Rezolvat: chiar ästia îl regretä - au depäsit faaza conjunctivului!
Originally Posted by Pauline Kael:
Restul,care sunt oameni inteligenti si care inca nu au fost corupti stiu ca niciodata n-a fost si nu va fi usor.Dar prefera sa nu fie condusi de un analfabet,fara sa-i inchine ode,si sa se duca linistiti la biserica.Din cauza lui ceausescu ala traim mizeria asta azi.
Absolut adevärat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2009, 12:48   #67
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am rasfoit acum topicul,si e absolut clar,Iliescu ala...e dictatorul frustrat.Cred ca atunci cand s-a contrazis cu Ceausescu (in nu's ce congres) a facut-o pt ca nu putea sa fie el cel mai al naibii.Ar trebui judecat pt faptele sale,dar nu se va intampla niciodata,asa cum Miron Cozma ala nu pateste nimic,decat niste putini ani de stat la racoare(parca a omorat intr-un accident rutier pe cineva,nimeni nu mai stie nimic,se face ca nu s-a intamplat).Eventual,peste vreo 100 de ani,daca nu crapa planeta din cauza poluarii si a prostiei umane,se vor face niste documentare pe la CNN,Discovery"Adevarul despre loviturile de stat, despre razboaie civile".In treacat va fi pomenit si Iliescu,ca si conducator al unei tari mici,din Europa de Est,si cum a reusit (deja vu la Revolutie) sa puna el studentii,intelectualii,la punct.Asta in varianta optimista.
Si ii tot dati intr-una cu Vali Sterian,nu era sa faca sau facea si ala puscarie pt delapidare sau nu mai stiu ce? Avea talent,dar moralmente..N-a murit demn,pacat de talent.
Acum ziarele nu mai ofera informatii atat de transparente,adevaruri.Pun pe prima pagina scandaluri fara sens,curve urate ca moartea,tabloidele se vand ca naiba.Se asculta telefoane mai ceva ca la Secu,si prostia creste o data cu inflatia.
Imi amintesc ca Petre Tutea (am "Exercitiu de imaginati"cu inchipuitul ala de LIiceanu si Cioran,interviuri,si vreo doua carti ale sale),inainte de a muri,a prezis tot ce se va intampla cu Romanica sub conducerea lui Iliescu,era oripilat de FSN si de el.
Si criza mondiala acum nici n-a inceput.Ca nici Baselu nu-i mai breaz.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2009, 13:04   #68
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Fatä de Iliescu, ai perfectä dreptate - si, din päcate, mi-au pierit si mie iluziile pe care pentru ultima oarä le mai nutrisem, acum patru ani când am deschis topicul ästa. Nu va fi judecat. Va muri în pätucul lui de puf mânjit cu sânge.
Dar moartea nu e un sfârsit, si cine n-a dat socotealä pe lumea asta, sä nu creadä c-a scäpat usor - dimpotrivä! Inevitabil, o sä-nceapä sä se lamenteze: "Doamne, de ce nu m-ai bägat la puscärie atunci, când încä se mai putea...? Acum plätesc înmiit!"

Din päcate, în legäturä cu Vali Sterian gresesti amarnic - si te rog, nu te mai repezi sä arunci cu piatra, atunci când nu stii despre ce e vorba (cum tu însäti recunosti). Adevärul e urmätorul:
Vali a cauzat un accident de circulatie foarte grav, conducând imprudent si cu vitezä excesivä, într-o noapte, pe Magheru, în fatä la Eva. Din vina lui, au murit doi oameni. Dar nu a încercat sä se sustragä urmäririi penale, n-a negat nimic, nu a falsificat, n-a încercat sä dea mitä. Cu regret si demnitate, s-a supus legii. Ar fi fost cu sigurantä condamnat - dar, în timpul cercetärilor, a murit.
Nimeni dintre sustinätorii lui n-a venit cu pretentii absurde. Toti cei care s-au exprimat public cereau doar o judecatä dreaptä, nu mânjitä cu insulte si umilinte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2009, 13:10   #69
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
A,ok,mii de scuze.Eu am citit in "Adevarul " de atunci(eram si mai mica si mai ... ininteligibila Cred ca am confuzat cu inselaciunile lui Bote(Botezatu). :sick:
E f frumos ca incerci sa-l reabilitezi.Mai ales ca atunci,la Revolutie,imi amintesc imaginile cu Vali si nordicii aia care cantau"cerne Doamne linistea uitarii..." "Doamne ,vino,Doamne" Astea, ca nu prea mi le amintesc.Cum am zis,f talentat.Si acum ma intristeaza"Ploaia ,ploaia, nevinovata ca un plans,/e si -ntrebare,e si raspuns"..
Nu ma judeca ,si tu,prea aspru,presa a fost dura atunci cu el,a deformat ca mai mereu,adevarul,dornica de senzational grotesc.Stiu ca a fost bolnav,nu s-a stiut si a murit repede.Are o sotie simpatica(psiholog,parca ,apare la tv) si un fiu ,tot muzician,care seamana cu ea.
Ma bucur ca Vali nu era rau.Sper.Adica te cred.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2009, 14:30   #70
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
am aflat recent, din presa ca Iliescu este cercetat intr-un ALT dosar penal, cel care priveste FIX evenimentele din 14 si 15 iunie, adica masacrul golanilor de catre mineri. dosarul in care a fost cercetat si in care s-a dat NUP, anterior, privea evenimente din 13 iunie, cand cativa oameni au fost impuscati accidental in zona sediului politiei capitalei.




dar cand colo, ce sa vezi, PSD a venit la co-guvernare cu PD asa ca le uram bravilor procurori "succesuri" in ancheta cum spune o candidata la un fotoliu de parlamentar european... :lol:

mai mult, zvonurile sunt ca sacrificatul pe altarul aparentei lupte anti coruptie va fi totusi nepotu' Tamarei, ramas fara ingrijitori la fermele de la Cornu', ale carui oua vor fi curand numarate apoi facute omleta ca sa legitimeze in fata onor' UE progresele Romaniei in justitie. :lol:
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2009, 14:45   #71
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, si eu am senzatia asta fatä de Bonbo.
Nici nu stiu: sä mä bucur cä inträ-n puscärie mäcar el, sau sä-mi fac draci cä-i doar o mascaradä cu tap ispäsitor.
In conditiile astea, mai cä prefer sä-l facä scäpat. Mai bine un rahat total, decât unul cu o bonboanä (sau un Bonbonel) deasupra, de ochii lumii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2009, 16:00   #72
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
un bonbon de bon ton. :hmm:
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2009, 19:25   #73
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Nastase nu o sa pateasca nimic, numai ca mai trebuie sa dea "share" la prea multii bani la care s-a dedulcit cand a fost prim ministru. A fost prea lacom, a vrut numa' pentru el si acum trebuie sa mai dea cu ei in stanga si-n dreapta.

http://www.antena3.ro/stiri/justitie...990_66787.html
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2009, 19:36   #74
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
update, tovarasi, update


http://www.hotnews.ro/stiri-politic-...i-din-1990.htm
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells