Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Feb 2008, 14:19   #1
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
"Inimã de þigan"

“Inimã de þigan”
...spune povestea Irinei ºi a lui Codruþ, doi tineri care aparþin unor lumi diferite, dar care fac orice pentru a fi împreunã deºi potrivit legilor þigãneºti, lui Codruþ îi este promisã Roza. Apariþia Rozei va pune la grea încercare viitorul celor doi îndrãgostiþi.

Dupã un scenariu original semnat de Simona Macovei ºi Sorina Ungureanu, în regia lui Iura Luncaºu, Alex Fotea ºi Sebastian Voinea, telenovela le prezintã telespectatorilor, în premierã în Români într-o producþie de gen, o lume inspiratã din realitatea cotidianã ºi construitã minuþios, de la decoruri pictate manual, costume ºi bijuteri create special pentru aceastã producþie, pânã la muzica autenticã ºi nu în ultimul rând o distribuþie impresionantã.

Distribuþia producþiei “Inimã de þigan” conþine cele mai importante nume ale cinematografiei româneºti: Gheorghe Dinicã, Marin Moraru, Gheorghe Visu, Florin Zamfirescu, Florina Cercel, Carmen Tãnase, Eugen Cristea, Vladimir Gãitan, Nataºa Raab, Virginia Rogin, Eugenia ªerban, Mihai Cãlin sau Dorel Viºan. Alãturi de ei îi vedeþi pe mai tinerii Lucian Viziru, Ioana Ginghinã, Iuliana Luciu, Octavian Strunilã, Alin Panc, Adina Galupa, Bianca Neagu, Cabral ºi Selena, întruchipând personaje complet diferite de cele interpretate în trecut.

'Inimã de þigan' a bãtut meciul dintre România ºi Israel


Telenovela “Inimã de þigan” se menþine în topul preferinþelor telespectatorilor ºi dovedeºte în fiecare zi cã nu existã un adversar care sã o detroneze.

Potrivit datelor de audienþã furnizate de compania Gfk Romania, miercuri, 6 februarie, între orele 20.31 – 21.55, ACASÃ a fost lider de audienþã cu telenovela “Inimã de þigan” pe toate cele 3 targeturi importante de populaþie.

În acest interval orar, telenovela a avut ca ºi competitor direct, timp de o orã ºi un sfert, meciul dintre România- Israel, difuzat în direct de TVR 1. În acest timp, “Inimã de þigan” a surclasat partida de fotbal înregistrând audienþe mai mari, iar ACASÃ a ocupat primul loc în topul audienþelor.

Ce parere aveti despre aceasta productie?
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 14:37   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incepe sä mi se aplece... :sick:
In loc sä facem (sä vindem, sä cumpäräm, sä oferim/cerem) seriale despre noi însine, despre valorile si problemele noastre, despre copiii, tinerii, adultii sau bätrânii nostri, despre trecutul sau prezentul nostru, despre 1848 sau 1919 sau 1989, chiar si despre hotii, criminalii, demnitarii si parlamentarii nostri, despre Eminescu sau despre Râmaru, despre Fratii Buzescu sau despre Pacepa, noi facem filme despre tigani! Renaste Kusturica-n noi, cä si-asa e pe moarte, artistic vorbind - mânca-ne-ar mama de curve!

Tigänia / Ineacä România!

Zäu cä ne meritäm soarta - în tot ce are ea mai bun, da-n special mai räu!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 15:14   #3
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Eu nu prea inteleg distinctia pe care o faci si de ce filmele cu tigani nu ar fi filme despre "noi".
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 15:29   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incä nu mä identific cu tiganii. Incä.
Si nu numai eu. Sper.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 15:48   #5
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Marea problema nu este daca unul sau altul dintre spectatori/telespectatori se indentifica cu toate personajele. Scenarul din ce observ se refera la ceva real.
Insa apare un alt mare bai: ce cauta cvasi antitalente in roluri cheie, si oameni plini de talent pusi in roluri mici sa salveze toata varza care ar rezulta fara talentul lor.

Un detaliu vorbesc din auzite despre scenariu, pentru ca dupa ce am vazut in ce hal se poate juca nu am mai suportat si am preferat sa schimb programul decat sa sparg televizorul.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 16:08   #6
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Pitbull:
Incä nu mä identific cu tiganii. Incä.
Si nu numai eu. Sper.
Tu iti dai seama ca exact asta era nemultumirea lui Bubu referitoare la cinematografia romaneasca de azi, nu? Ca nu se regaseste el in filme, ca acolo e plin de romani tristi, si saraci, si de pe vremea lui Ceausescu, si deci nu e reflectata realitatea lui cotidiana.
In plus, eu ma identific la fel de putin cu oamenii de la tara cat ma identific cu tiganii, si n-am nimic contra filmelor cu actiunea plasata in mediul rural.
Si ma indoiesc ca americanul de rand se identifica (la nivel socio-cultural) cu mafiotii italieni, cu cameristele mexicane, cu negrii, chinezii, sau cu oricare alte grupuri etnice din filmele pe care le urmareste.
De aia mi se pare greu de stabilit limita intre "noi" si "ei". Filme cu molodveni de peste Prut, sau cu rusi lipoveni, sau tatari, sau svabi ar fi ok? Sau tot nu sunt de-ai nostri?
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 16:08   #7
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Pitbull:
Incepe sä mi se aplece... :sick:
In loc sä facem (sä vindem, sä cumpäräm, sä oferim/cerem) seriale despre noi însine, despre valorile si problemele noastre, despre copiii, tinerii, adultii sau bätrânii nostri, despre trecutul sau prezentul nostru, despre 1848 sau 1919 sau 1989, chiar si despre hotii, criminalii, demnitarii si parlamentarii nostri, despre Eminescu sau despre Râmaru, despre Fratii Buzescu sau despre Pacepa, noi facem filme despre tigani! Renaste Kusturica-n noi, cä si-asa e pe moarte, artistic vorbind - mânca-ne-ar mama de curve!

Tigänia / Ineacä România!

Zäu cä ne meritäm soarta - în tot ce are ea mai bun, da-n special mai räu!

reminiscente de noua dreapta? :sleep:

fenomenul e mult mai complex de atat. e curios cum tiganii sunt si extrem de huliti (de noua dreapta & co., dar nu numai), dar si extrem de apreciati de diverse clase sociale: atat mahalalele si cine dreq se mai uita la telenovele din astea cu tigani (care, a propos, cred k e a 3-a de gen din romania), cat si tineretul ubercoolist care sta in limba dupa muzica tiganeasca si poze cu tigani in habitatul natural.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 16:11   #8
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Supastar:
tineretul ubercoolist care sta in limba dupa muzica tiganeasca
Ubercoolisti de acest tip nu pot fi considerati si aia de il plimba pe Tamango prin oras cand are de cantat?
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 16:15   #9
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
not really. that's more of a "just doing my job" kinda thing.

plus k shukar collective sunt ok (mai ales pt componenta electro).
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 16:19   #10
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
By the way...Dinica, Viziru shi Gh. Visu fac roluri foarte bune, din putinul cat am urmarit. Mi s-a parut foarte realista si prestatia lui Sobi Cseh.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 16:26   #11
xtreme
Novice
 
xtreme
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6
e frumos filmul
__________________
www.fifa-cs.com de vanzare care esti interesat id roooney7
xtreme is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 16:42   #12
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by xtreme:
e frumos filmul
bah, tu ai neuronii castrati?!
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 16:45   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Supastar:
reminiscente de noua dreapta?
Nu. Nostalgii gardiste. Asa-zisa "nouä dreaptä" e o labä.

@Cazeemeer: schematizezi, si o stii bine.
Mai citeste-mi o datä mesajul. Am mentionat Râmaru, Pacepa, necazuri, probleme... adicä si lucruri în care "nu mä regäsesc", si pärti negative.
Iar a-i pune pe tigani aläturi de svabi, lipoveni, basarabeni, tätari, etc., e tendentios si ipocrit.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 17:02   #14
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by legardere:
Marea problema nu este daca unul sau altul dintre spectatori/telespectatori se indentifica cu toate personajele. Scenarul din ce observ se refera la ceva real.

Din episoadele la care m-am uitat cã nu aveam ce face mie personal mi s-a pãrut cã scenariul e hiper-stereotipic ... :?

Quote:
Insa apare un alt mare bai: ce cauta cvasi antitalente in roluri cheie, si oameni plini de talent pusi in roluri mici sa salveze toata varza care ar rezulta fara talentul lor.

Deh ... se mai spalã ºi bani ºi se lanseazã "vedete ºi talente noi" cu ocazia unor astfel de "producþii" ...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 17:54   #15
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Supastar:
reminiscente de noua dreapta?
Nu. Nostalgii gardiste. Asa-zisa "nouä dreaptä" e o labä.
Pana nu impusca un prim-ministru nu sunt suficient de tari pentru tine?

Cat despre tigani: nu, nu inteleg ce e tendentios in a-i pune in aceeasi oala cu alte grupuri minoritare. Exista in orice comunitate anumitate minoritati care sunt (din diverse cauze, irelevante in acest caz) mai predispuse statistic la a comite anumite genuri de infractiuni, chestie care nu are cum sa invalideze eventualele lucrari artistice care le au ca obiect pe respectivele minoritati. Asta era ideea, ca indiferent ce probleme ai tu cu tiganii, asta nu indreptateste "purificarea" la modul asta a produselor culturale.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 18:19   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dimpotrivä, noua dreaptä e prea extremistä ca mentalitate - dar si complet ineficientä, pentru cä e formatä din tâmpiti si fanatici. Nu face decât sä compromitä dreapta politicä serioasä.

E o mare diferentä între produsele culturale legitime ale tiganilor (pe care le respect: port, traditii, muzicä, mestesuguri, etc.), si märfurile astea comerciale ieftine (similare cu prvertirea propriului nostru folclor, de cätre Dolänesti, Irine Loghin si alti epigoni), care mai au si o dimensiune propagandisticä, de sensiblizare fatä de o minoritate autovictimizatä aberant, cu un nivel de civilizatie rudimentar, încä dominat de mostenirea nomadismului si perpetua infractionalitate, care refuzä integrarea socialä (spre deosebire de minoritätile civilizate amintite mai sus).
Deci, OK pentru orice produse culturale tigänesti autentice, sau derivate ale lor, OK pentru produse culturale despre tigani obiective si de valoare. NU mizeriilor coproculturale, räzgâiatului si alunecärilor spre dictatura minoritätilor - în treacät fie spus, o tacticä diversionistä foooarte folositä, cam de 150 de ani încoace.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2008, 14:31   #17
Senseless
Junior
 
Senseless
 
Join Date: Feb 2008
Location: cluj
Posts: 68
Supastar,sa stii ca cei din Anglia apreciaza tiganii..am niste prieteni acolo,nu tigani,care mi-ai spus ca tiganii sunt destul de bine priviti acolo si nu inteleg de ce in Romania si nu numai sunt atat de urati....
Senseless is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2008, 17:46   #18
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Senseless:
Supastar,sa stii ca cei din Anglia apreciaza tiganii..am niste prieteni acolo,nu tigani,care mi-ai spus ca tiganii sunt destul de bine priviti acolo{...}

Asta dacã nu se instaleazã cu ºatra lângã casele lor sã scadã astfel valoarea zonei cu un sfert ...

Bã - e megaipocritã pe undeva abordarea asta din unele þãri din Vest, care dupã ce sistematic i-au reprimat, expulzat sau de-a dreptul exterminat pe þigani cu ferocitate cu sute de ani în urmã ( la nivele care în Est nu au fost atinse niciodatã ) de i-au adus la statutul de minoritate etnicã "de a doua zecimalã de dupã virgulã" ºi virtual fãrã nici un impact în viaþa ºi moravurile societãþilor în ansamblu :oops:, acuma au sãrit brusc la abordarea aiuristicã a "bunul sãlbatec" ( ediþia reloaded pt. începutul de sec. XXI ). :?
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2008, 17:49   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bulevardul bastanilor
Dan Stanca
România liberä, Vineri, 15 Februarie 2008


Spunem in general ca la televizor nu mai e nimic de vazut. Rar cand mai apuci un film de cinci stele, si acela tarziu spre miezul noptii. Orele de maxima audienta sunt ocupate de pelicule, eufemistic zis, de actiune, desene animate pentru adulti, catastrofe in lant din care nu lipseste eroul salvator (de multe ori, nu intamplator, cetatean de culoare), tot rar se mai strecoara un film acceptabil, desi tot in parametri comerciali. Talkshow-urile utilizeaza "o limba de lemn", asa-zis europeana, parca invectivele de deunazi ale lui Nica Leon ne-au inviorat, ce sa mai zicem! Sportul ramane hrana de baza.
Dar de curand televiziunea nationala a oferit, la ora de varf, un reportaj exceptional despre ceea ce realizatorii (Camelia Robe si Malin Bot) au numit bulevardul bastanilor din Timisoara. Lucrurile sunt cunoscute, in mai multe ziare si in mai multe randuri au aparut articole sau macar informatii despre felul in care tiganii cu bani si tupeu au pus stapanire pe unele dintre cladirile cele mai somptuoase din orasul revolutiei, dar reluand tema si mai ales vazand figurile ultimilor locatari romani intelectuali din acele case – oameni speriati, dar inca demni –, am inteles ca am cazut din lac in put. Ne amintim cum era prin anii ‘50. Proprietarul unei vile spatioase era deposedat de bunul sau, aruncat intr-o camaruta a imobilului – aceasta in cel mai bun caz –, restul incaperilor fiind ocupate de familii numeroase de proletari sau de militieni care faceau intentionat zgomot ca astfel sa-l scoata din minti pe fostul proprietar "exploatator" si poate sa-l trimita mai repede pe lumea cealalta. Acum situatia nu e defel schimbata. Doar ca nu mai e vorba de nici o lupta de clasa. Nu mai vin sergenti plutonieri de Securitate care-ti fura casa. Vin tiganii. Din reportajul amintit am inteles cum a functionat mecanismul. Romii au cumparat cate un apartament din respectivul imobil si apoi, facand scandaluri peste scandaluri, terorizandu-i pe ceilalti locatari, aruncandu-le murdarii in usa, i-au fortat sa plece si sa le vanda tot lor apartamentele la preturi sub valoarea pietei. Altii au pus mana pe case in baza unor false retrocedari, mostenitorii erau pana la urma ca si inexistenti, pierduti undeva prin strainatate, persoane pe care nici una dintre autoritatile iubitului nostru stat de drept nu le-a vazut la fata. De altminteri, complicitatea dintre noii improprietariti si autoritatile de pe plan local apare limpede ca lumina zilei. Astfel, unul dintre bulevardele cele mai luxoase din Timisoara a intrat sub controlul a trei clanuri tiganesti. Inainte, aici mai locuiau si nomenclaturisti. Ironia face ca tot tiganii sa se laude ca ei i-au dat afara din case, fiindca ei sunt poporul si deci implinesc idealurile revolutiei. De necrezut! Am apreciat enorm reportajul deoarece inoata impotriva curentului si a dat o palma zdravana acestei sinistre fatarnicii care se cheama corectitudine politica. Distinsii domni care lucreaza la CNCD (Consiliul National de Combatere a Discriminarii) ne trag de urechi daca, prezentand autorul unei infractiuni, in loc sa fi spus cetatean roman de etnie roma am spus de-a dreptul tigan. Dar ce ar mai avea domniile lor de zis dupa vizionarea respectivului reportaj? Cu ce drept ne-ar mai sanctiona dupa ce au auzit versetele tiganesti iesite din prea plinul inimii lor (parca ruleaza acum o telenovela, "Inima de tigan"): Romanii – cancer la plamani, tiganii – bani si masini! Dar au auzit? Au vazut? Sau si-au astupat intentionat ochii si urechile, ca sa nu fie tulburati, iar oglinda de cristal a ideologiei pe care o slujesc sa nu se fisureze?
Nimeni nu mai pretinde acum ca discriminarea ar trebui incurajata. Secolul XX a fost secolul celor mai grave discriminari care au dus la crime, masacre, genocid. Dar situatia actuala, prin care in primul rand legea este incalcata si, o data cu ea, demnitatea de a fi roman, arata ca si excesul venit dinspre celalalt versant este teribil de nociv.

http://www.romanialibera.ro/a117958/...astanilor.html
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2008, 18:48   #20
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
ehhhh

nu vreau sã recunosc, dar e musai, foarte bine spus Pitbull, totuºi care crezi cã-s "vinovaþii", ce trebuie, ºi mai ales ce putem face pentru a schimba situþia?

am vãzut sãptãmâinile trecute "Furia", mã rog, din bucãþi, prima parte nu se încãrcase complet, un film absolut real, dar pe care io nu l-aº fi fãcut. Mi-s mult prea plinã de ceea ce suntem, parcã mi-ar plãcea sã vãd un pic ºi ce-aº fi putut fi dacã n-ar fi fost atât de indiferentã (acesta fiind aci un eufemism).

--------------

ceea ce suntem nu este deloc meritul nostru, rasa, culoarea, religia, sexul sunt o purã întâmplare, poate cã ar tb sã ne gândim ºi la asta când îi judecãm pe ceilalþi, cei altfel nouã. Nimeni nu e mai bun, mai frumos, mai deºtept, mai onest doar prin propria-i voinþã.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells