Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2010, 16:23   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Mitologie in cinema


Am vazut de curand un film de Louis Malle, Souffle au coeur, dupa ce a fost mentionat de cineva la jocul cu ghiceste imaginea. Nu stiu cum fac altii dar eu cand descopar un autor, incerc sa-i vad filmele considerate importante. Cateodata nu-mi plac acestea in mod special. In cazul lui Malle consider mai bune, de exemplu, Feu Follet si acest Souffle au coeur decat Lacombe Lucien sau Atlantic City, astea din urma fiind considerate importante.
Despre altceva voiam sa fie topicul, daca ar fi sa va luati dupa titlu. Am recunoscut in Souffle au coeur mitul lui Oedip - fiul indragostit de mama - foarte bine jucat, foarte convingator.
Unde ati mai intalnit si recunoscut in filme mituri? Si apoi, ce sunt miturile astea? cum de revin mereu in arta? fac parte din constiinta colectiva, cum spunea Jung? Sau sunt doar niste povesti ca toate povestile care se repeta, dat fiind ca progresul si tehnologia nu schimba natura omului, o poveste de acum cateva mii de ani e valabila si astazi.

Last edited by Mercutio : 19 Jul 2011 at 04:18.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2015, 07:07   #2
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 552
E un subiect placut, necesar, o initiativa frumoasa ce merita sa-i raspundem, catusi de putin.
E important sa stii de unde vin si unde se duc, poate sunt ambele variante prezentate (vorba criticii, in general) .
La fel de important e si faptul ca omul foloseste tandemul mitologie - pilda.

Din ce am vazut si imi amintesc acum, de la nordici recunosc:
"Tristan si Isolda" intr-un film islandez despre vikingi, mai precis al doilea film din trilogia lui Hrafn Gunnlaugsson despre vikingi, I skugga hrafnsins (1988) sau Shadow of the Raven, ce prezinta un nou concept al epocii vikingilor care distruge imaginea stereotipa de la Hollywood, dupa spusele islandezilor.

Inca un mit englezesc dupa care sunt facute multe filme, vechi si noi, chiar si comedii, despre Camelot, Excalibur, Arthur, asa ca n-are rost sa detaliem.

Fritz Lang are acel cunoscut film intitulat Die Nibelungen, in doua parti: Siegfried si Kriemhild's Revenge.

Mitul lui Perseu, cel care o invinge pe Medusa si o salveaza pe Andromeda, poate fi urmarit in filmul Clash of the Titans (1981), un film foarte cunoscut, de asemenea.

Inca doua, remarcabile: Orfeul lui Cocteau, dar si mitul Afroditei in varianta comica semnata de W. Allen '95.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells