Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Nov 2009, 17:09   #1601
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
Havoc
Year : 2005
Genre : Crime | Drama | Romance
My Rating : 8.0
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 21:34   #1602
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Smile

2012 - io mi-s darnica, asa ca-i dau un 7.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 08:56   #1603
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Two mindfuck movies:

1. Fata Morgana (Herzog) – cel mai inaccesibil şi greu de înghiţit Herzog de care am avut parte şi în acelaşi timp unul dintre cele mai stranii documentare ever. Herzog combină imagini apocaliptice, halucinante, filmate în Sahara (epava unui avion, creaturi exotice – pe 2 sau 4 picioare, punctate de pasaje din Popol Vuh, mitul mayaş al creaţiei), transformînd astfel un simplu truc vizual în ceea ce Herzog a numit „o elegie science-fiction a colonialismului dement”.
2. Primer (Shane Carruth, 2004) – film din categoria celor care necesită multiple vizionări pentru a fii asimilat aşa cum trebuie, cu un subiect asemănător cu cel al unui alt film, spaniol de data asta, Los Cronocrimenes, dar, spre deosebire de acesta, mult mai verosimil, mai mult science decît fiction, dar şi mult mai complicat şi greu de urmărit...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 10:15   #1604
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Death Sentence (2007)


Un film de actiune, cu Kevin Bacon in rolul unui tata care asista neputiincios la uciderea fiului sau de catre un membru a unei bande, aflat la momentul initierii, ''botezului''. Ucigasul este prins, insa atunci cand tatal indurerat afla ca cel care i-a ucis fiul va primi 3 ani de inchisoare, isi schimba declaratia, el fiind singurul martor, astfel ca tipul este liberat. Kevin il ucide pe ucigas, fratele sefului bandei, si ceea ce urmeaza cred ca va inchipuiti. Si iadul se deslantui...

7/10
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 17:58   #1605
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
50 First Dates.Dragut.Din nou Adam Sandler e cireasa de pe tort.Comic ca de obicei...
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2009, 08:08   #1606
udarb
Novice
 
udarb
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 3
Ultimul film pe care l-am vazut a fost 2012, un film care nu s-a ridicat la nivelul trailer-ului pe care l-am vazut pe spam ordinar dar filmele care vor venii in 2010 sunt de un nivel superior.

Last edited by Pitbull : 22 Nov 2009 at 21:58.
udarb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2009, 16:17   #1607
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

From Here to Eternity (1953)

Awards: Won 8 Oscars. Another 12 wins & 7 nominations

ce bine arătau bărbaţii acum 56 de ani, şi ce caracter îndărătnic aveau femeile, ca mai mereu, de altfel!!

no, şi acum evident că mi s-a pus pata pe... Montgomery Clift

Last edited by StefanDo : 26 Nov 2009 at 09:36.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2009, 20:29   #1608
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Arrow

Happy Accidents (2000)

The Poet (2007)
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2009, 22:55   #1609
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
"The Proposal" - Aaaa (a se citi ăăăă), inceputul filmului a lasat de dorit imediat ce am vazut scena in care este prezentata sefa-scorpie, scena care a fost relativ furata din "The Devil Wears Prada". Restu' filmului s-a compensat cu unele scene amuzante, da io nu mi-s prea mult genu' de persoana careia sa-i placa comediile romantice de genu', cu final foarte predictibil. Hua! 7.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2009, 18:09   #1610
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
"Mr. Brooks" - Un film despre un criminal al carui viciu, de care nu poate scapa chiar daca saracutul incearca foarte mult, este....crima. Saracu' om se roaga si se duce la intruniri numa' ca sa scape de aceasta boala incurabila; chiar cand isi propune sa renunte - BAM!! Intervin mai multe probleme: fiica lui, domnu' Smith si politistul (de fapt, ar fi trebuit sa spun politista?) care e pe urmele lui. Aceste probleme il indeamna sa-si continuie activitatea chiar daca, saracu' se roaga si se roaga ca sa termine cu asta. Da, un film cu subiecte multiple si foarte incurcate .
Deci, il notez cu 7. Doamne, numa' de 7 dau in ultima vreme ! Vreau un film bun.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2009, 18:13   #1611
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ai devenit prea exigent/a(nu stiu unde te incadrezi) si asta te enerveaza
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2009, 18:23   #1612
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Da, cred ca ai dreptate, la cate filme proaste am vazut am devenit cam exigenta . Is there any cure for that ? Nu de alta, da' nu vreau sa ajung ca respectabilul Mr.Brooks .

Last edited by Rapture : 23 Nov 2009 at 18:26.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2009, 18:54   #1613
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ia un top de la un capat la altul IMDB, AFI, TSPDT (They Shoot Pictures, don't they?) sau altceva daca consideri ca e nevoie Cu siguranta eviti filmele proaste asa.

Last edited by Liviu- : 23 Nov 2009 at 18:56.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2009, 18:59   #1614
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Ma tem ca filmele din acele topuri s-au cam consumat .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2009, 19:08   #1615
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
"1001 de filme de vazut intr-o viata"? TSPDT nu prea ai cum sa-l fi terminat asa usor avand in vedere ca sunt 1000 de filme si pe langa inca vreo 250 de dupa anul 2000 (bine, sunt vreo 10-20 care intra si in topul de 1000 din astea).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2009, 19:10   #1616
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by Rapture:
Ma tem ca filmele din acele topuri s-au cam consumat .
Da, cam aceeasi situatie este si la mine, dar incerc sa caut filme mai vechi care mi-au scapat!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 00:01   #1617
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith ReView
Year : 2005
Genre : Action | Fantasy | Sci-Fi
MY Rating : 9.0
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 21:41   #1618
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
"Deja Vu" - Recomandat de o prietena, spunand ca e mirific . E o actiune din aia tipica Hollywoodului . Ok, poate putin mai interesanta. Mi-a adus aminte de The Prestige datorita masinariilor de clonare/calatorie in timp si finalului fericit - the bad guy dies, the good one is alive ; he didn't die, his clone did . I mean, wtf? Macar daca era o idee mai originala. Cer prea mult? Insa trebuie sa recunosc, a fost dragut sa-l vad pe Denzel shirtless .
Nota bene: nu-l mai notez ca iar o sa ma plang ca n-am vazut un film bun .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 07:03   #1619
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Donnie Brasco (2001)
Recunosc ca m-am delectat la filmu' asta. Distributie de 5 stelutze si o poveste bazata pe fapte reale.
Printr-o oarecare conjunctura Donnie stabileste contactul cu mafiotul marunt Lefty care va deveni cheia spre inima mafiei newyorkeze.
Atata timp cat Donnie nu-si deconspira adevarata identitate totul merge bine, dar indoielile nu intarzie sa apara.
Interesant este ca la acest film s-a colaborat cu adevaratul Joe Pistone (Donnie) pt. ca Deep sa-si intre mai bine in rol
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 08:38   #1620
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
The Bridge on the River Kwai

Am REvăzut această capodoperă, unul dintre filmele mele favorite despre WWII, alături de The Thin Red Line, şi asta datorită faptului că ambele sînt filme care pun în prim-plan individul, luptele rămîn undeva în planul doi, asigurînd doar contextul pentru dramele personale ce se desfăşoară pe ecran. Este un „old school movie”, realizat într-o perioadă în care filmele îşi meritau cu adevărat Oscarurile cîştigate, în care lipsea cu desăvîrşire CGI-ul, în care creativitatea şi măiestria regizorului era ceea ce conta cu adevărat. Era o epocă în care actorii erau într-adevăr ACTORI, fie că vorbim de un William Holden sau un Alec Guinness (care a avut marea neşansă să rămînă în memoria cinefililor mai mult prin rolul Obi-Wan Kenobi şi nu prin performanţa sa memorabilă din acest film, care i-a adus, de altfel, şi Oscarul).
S-a spus că nimeni nu-l întrecea pe David Lean atunci cînd venea vorba de film epic (în adevăratul sens al cuvîntului, nu „epopeele de carton” gen Lord of the Rings de care avem parte astăzi) şi nimic nu poate fii mai adevărat. Spre deosebire de Spielberg, spre exemplu (şi mă gîndesc aici la Saving Private Ryan), la care ceea ce contează e creionarea momentului istoric în sine, descrierea pragmatică a luptelor şi mai puţin tragedia personală, Lean reuşea întotdeauna să surprindă individul în vîltoarea evenimentului istoric, să se concentreze în primul rînd asupra lui, folosind contextul istoric, după cum spuneam, numai ca şi background, ca şi scenă pe care se desfăşoară drama.
The Bridge on the River Kwai rămîne un film de referinţă în istoria cinematografiei, pe care merită să-l ai în colecţia personală pentru a te putea întoarce la el din nou şi din nou...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells