Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 May 2011, 10:12   #261
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
Nu o sa se aplice pentru ca de aceea se numesc propuneri, adik mai mult datul cu parerea in Romania, daca erau hotarari atunci se mai intelege
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 10:19   #262
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
seriooossss?
pai, sorine, ca sa ajunga lege intai trebuie propusa, nu?
ok, ok... o luam altfel... iti pun o intrebare: tu ai habar cum se adopta legi in tara asta?
in primul rand se face o propunere legislativa care apoi e dezbatuta. iar daca propunerea trece de ambele camere, e o sansa foarte mare sa fie adoptata.
daca toate propunerile legislative din istoria tarii ar fi fost "dat-u cu parerea in Romania", pai... nene, nu ar mai fi existat legi.

no, hai sa te vad cum ma contrazici acuma.
(recunosc ca nici eu nu ma pricep la chestiile de genu si la drumul pe care il parcurge o propunere pana sa fie adoptata. da macar incerc sa gandesc cu logica si nu cu altceva. )
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 10:27   #263
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by danonino:
Doar pentru ca pun un pret nu inseamna ca e si corect.
dar cine vorbeste de "corectitudine"?
e vorba de cerere si oferta.pretul unui produs sau al unui serviciu, este masura interactiunii dintre ele.cred ca e primul lucru care guverneaza intr-o economie de piata.de-asta de care pretindem ca avem si noi!
actimelas vaduv,
da.cine detine monopolul pe piata,este intr-adevar un om bogat.si face legea.indiferent ca-i statul sau un privat,tot el va controla si pretul.c-asa-i in capitalism.

Last edited by rvn : 24 May 2011 at 10:34.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 12:53   #264
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
monopolul e ilegal.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 12:55   #265
Wild_Love
Novice
 
Wild_Love
 
Join Date: May 2011
Posts: 13
Buna..

Originally Posted by rvn:
wild-love,
inteleg perfect nemultumirea ta si daca imi permiti o sa-ti dau doua exemple asemanatoare ca sa intelegi si tu de ce se procedeaza asa:
1. ma duc la coafor si vreau sa-mi vopsesc parul cu marca de vopsea care-mi place mie.
coafeza nu accepta asa ceva. de ce oare? fiindca nu cunoaste produsul adus de mine si nu vrea sa riste, si eu sa am oarece reactii adverse atunci cand il foloseste in capul meu,fiindca daca ar face asta, e posibil sa fie acuzata ea..si de-aici...o intreaga poveste s-ar putea isca...
P.S.nu-ti pot da acum exact texte de lege,dar cu siguranta ele ii obliga sa procedeze asa!
altfel, amenzile i-ar cocosa!

Multumesc pentru raspunsuri tuturor.. E bine ca le pasa unora.

RVN,
Dadeai un exemplu de coafor. Nu foloseste produsul tau pentru par. Bun, Dar daca produsul ei te afecteaza pe tine? Nu tu stii ce e cel mai bine pentru tine? Cand iti cumperi o ciocolata, alegi marca. Daca vanzatorul iti ofera poiana si tu vrei milka, ce alegi? Ce iti place..
Trebuie sa ai posibilitatea de-a alege. Si ei nu iti ofera asta. E democratie (Si aici nu ma refer: Nu iti convine, pleci). E un pretext cel mai des folosit.

Ieri am fost si am vorbit cu managera despre aceste lucru. I-am spus ca n-am fost servit la casiere.

Am facut asa: M-am dus la casierie si am intrebat cat e pretul unui bilet la 3D. Mi-a spus si am cerut explicatii. Bun. Am ajuns unde vroiam eu. I-am spus: Eu nu vreau ochelari 3D. Pai e film 3D si trebuie. Bun. Zic eu: Am ochelarii mei. Pai nu se poate. Asa e politica firmei.
Am mers la mangera si mi-a spus: Daca ochelarii d-voastra nu corespund cu proiectia? Eventual daca nu-i aveti de la un alt cinematograf. Si i-am spus, da dra, i-am furat de la alt cinematograf si vreau sa vad cu ochelarii mei. Am completat cu asta: ieri am fost la proiectia -piratii din caraibe- si n-am vazut nimic cu ochelarii dumneavoastra.
In plus, ochelarii ar trebui sa fie de unica folosinta. Cel putin ramele. Nu si lentilele. Le poarta toata lumea si nu e igienic. Daca unul are patogeni, etc? Stiu ce vreu sa spui: Ii curata, intretin. Dar cat de sigur ii curata? N-ai nicio certitudine. Managera a continuat: Ochelarii ii mai rup unii, altii...intretinerea lor. Atunci cum ar fi: sa ii rup si sa plec. Le-ar conveni?Nu.
Eu te inteleg ce vrei sa spui Rvn..Legea audiovizualului ii obliga, dar cum ramane cu CONSTRANGEREA? Cu libertatea la divertisment? Nu toata lumea isi permite un 3D. Exista niste limite Rvn. Aici iti incalca si niste dreptui ale omului. Dreptul la divertisment. Daca fiecare ar proceda ca ei, atunci nu mai mergem la film, la pizza la biliard, etc..Trebuie sa ne gandim si la chestiile astea. Oricum, taxele sunt mari pe orice produs, serviciu. Daca mergi la cumparaturi si lasi 1000 de ron pe mancare de exemplu, realizezi ca de fapt, produsele respective valoreaza vreo 300 de lei..Daca...
La patinoar ti se ofera optiunea de-a alege. Poti folosi patinele tale personale. Asa ca eu de nu m-as duce cu ochelari 3d exact ca ai lor? fac la comanda...fix de ciuda sa nu le platesc taxa..
Si cum spunea cineva: Pretul biletului e mult prea mare sa nu includa ochelarii. Plus ca diferenta la pret dintre un film obisnuit si unul 3 d e doar simbolica. Reducerea la studenti la fel.
Si toata problema este urmatoarea. Consumatorul permite asemenea abuzuri. Sunt multi care incurajeaza prin atitudinea: Ce-s 2, 5 lei. Si uite asa, daca iti fac un calcul, dupa cum exemplificam si mai sus, pierzi bani seriosi. In plus ca, nu toata lumea isi permite un 3D.
Personal, am sa inaintez o reclamatie la OPC azi sau maine. Nu se poate ca lucrurile sa ramana asa.
Chiar stau si ma gandesc la mentalitatea asta ''importata'' de dincolo. Hai sa punem preturi de afara, hai sa punem taxa pe tacamuri la restaurant si pe fata de masa. Numai salariile oamenilor nu-s la nivel international. E un paradox .
Legat de filme, la noi (Cluj) se apropie Tiff-ul. Este o editie de aniversare. Hm.. Anul acesta nu ma duc. Stiti cine este invitat special? Michael York- Actor cunoscut pentru cele rolurile sale in cele 3 proiectii Austin Powers.
Ma asteptam la cineva mai de ''brand''. Mai ales ca, Tudor Giurgiu, directorul Tiff-ului a cerut un buget de 2 milioane de euro pentru editia a X-a. Maine pot sa aflu si sa va spun ce buget e alocat pentru Tiff anul acesta. Daca va intereseaza. Sa-mi spuneti.
Mi-e dor sa ma reintalnesc cu Julie Delphy.....Oricum, nu va spun totul. Asa usor veti afla mai multe. Ce, cum si cu cine...


Sa fim optimisti si sa facem ce e bine si pentru noi.

Wild Love.
Wild_Love is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 13:29   #266
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Michael York e cunoscut pentru Cabaret şi Logan's Run. Cabaret din câte am înţeles va avea o proiecţie specială. Şi per ansamblu selecţia de filme chiar e cea mai atractivă din ultimii ani din punctul meu de vedere.

Legat de 3D eu nu am înţeles nici până acum de ce plătesc unii mai mult ca să vadă filme de o calitate inferioară, dar dat fiind cererea tot mai mare de 3D creşterea de preţ e oarecum normală.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 14:06   #267
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
wild love,
singura solutie ar fi sa refuzam sa mai consumam mizeriile care sunt pe piata.si ma refer la tot!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 14:08   #268
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sergiuseling:
Michael York e cunoscut pentru Cabaret şi Logan's Run.
serge,
michael york a fost d'artagnan inainte de toate!
nu cred ca i-a mai egalat nimeni sarmul de-atunci!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 14:35   #269
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Deja suntem 3 persoane care-l ştim fiecare din alte filme. Aşa că e destul de cunoscut, are ceva "brand".
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 16:55   #270
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by sergiuseling:
Legat de 3D eu nu am înţeles nici până acum de ce plătesc unii mai mult ca să vadă filme de o calitate inferioară, dar dat fiind cererea tot mai mare de 3D creşterea de preţ e oarecum normală.

Sincer, eu ma duc pentru andrenalina, suspans. Vreau sa vad actiune, cum vine masina aia spre mine, cum o maimuta inarmata trage in roti, iar masina sare, invartindu-se la milimetri de ochii mei si explodeaza. Pentru faze de genul. Nasol e ca filmele 3d sunt niste filme "obosite".
Regret, si acum, faptul ca nu am vazut TRON 3D.

Aaa, da, as urmari si sport 3d.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 17:37   #271
Wild_Love
Novice
 
Wild_Love
 
Join Date: May 2011
Posts: 13
;)

Nu ne putem sustrage de la tot din pacate rvn. De mancare ai nevoie, de spalat ai nevoie, de imbracat ai nevoie, de incaltat ai nevoie. Tot ce poti sa faci este sa cauti oportunitati in alte parti. SI, poate cu sansa, le vei gasi. Important este sa crezi si ai speranta, Exact ca si in dragoste..Fara speranta, dragostea moare. Extrage mereu latura buna a vietii si a celor din jur. Si asa, chiar daca nu traiesti cu un salariu mare, dar vei trai frumos.


P.S. V-am postat niste informatii despre TIFF 2011.

Ati auzit de Julie Delpy. Am cunosut-o acum cativa ani buni. O tanara actrita frumoasa. Pe vremea aceea avea cam in jur de 30 de ani. Am facut si un schimb de dialog. Data viitoare, veti afla o alta actrita sau actor.
Wild_Love is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 17:46   #272
Wild_Love
Novice
 
Wild_Love
 
Join Date: May 2011
Posts: 13
pt tine

Originally Posted by danonino:
Originally Posted by sergiuseling:
Legat de 3D eu nu am înţeles nici până acum de ce plătesc unii mai mult ca să vadă filme de o calitate inferioară, dar dat fiind cererea tot mai mare de 3D creşterea de preţ e oarecum normală.

Sincer, eu ma duc pentru andrenalina, suspans. Vreau sa vad actiune, cum vine masina aia spre mine, cum o maimuta inarmata trage in roti, iar masina sare, invartindu-se la milimetri de ochii mei si explodeaza. Pentru faze de genul. Nasol e ca filmele 3d sunt niste filme "obosite".
Regret, si acum, faptul ca nu am vazut TRON 3D.

Asa, da, as urmari si sport 3d.

Si totusi, la pretul biletului pentru 3D, ce ofera dansii e aproape nimic. Nu e chiar asa real pe cat ti se pare. De ce nu ofera 7D la banii respectivi? Scaune miscatoare, efecte, mirosuri..Asta merita 20 de lei pe 7D. Si nici atunci nu se justifica. Raportat la salariul minim pe economie (in jur de 500 si ceva de lei net daca nu ma insel) sa platesti 20 de lei la un film e mult. Luand in considerare ca trebuie sa mananci, sa supravietuiesti, etc. Eudupa cum am precizat. V-as sugera sa faceti o sesizare la OPC. Eu maine o voi trimite impreuna cu biletele si o inregistrare a unui casier care a refuzat sa-mi dea bilet. A refuzat deoarece m-a constrans si port ochelarii lor 3d si eu nu am vrut acest lucru. Am vrut sa intru la film cu ochelarii mei 3d -Ipotetic vorbind.
Daca veti trimite si voi, cei de la OPC vor actiona mai intens.
Wild_Love is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 18:11   #273
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Acuma totul depinde din ce perspectivă privești.
Pe mine nu mă deranjează prețul, mă deranjează însăși ideea de a purta ochelari ca să văd un film.
Adică ăia cheltuie sute de milioane de dolari pe un film și eu să văd totul filtrat prin niște ochelari care valorează câțiva lei? E ca și cum ți-ai pune roți de căruță la ferrari.

Ce să zic nu merită să te ostenești pentru 3D. Eu zic că o să-ți fie mai bine fără, nu de alta, dar filmele 2D sunt în general mai bune și ca bonus și mai ieftine.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 18:36   #274
Wild_Love
Novice
 
Wild_Love
 
Join Date: May 2011
Posts: 13
Originally Posted by sergiuseling:
Acuma totul depinde din ce perspectivă privești.
Pe mine nu mă deranjează prețul, mă deranjează însăși ideea de a purta ochelari ca să văd un film.
Adică ăia cheltuie sute de milioane de dolari pe un film și eu să văd totul filtrat prin niște ochelari care valorează câțiva lei? E ca și cum ți-ai pune roți de căruță la ferrari.

Ce să zic nu merită să te ostenești pentru 3D. Eu zic că o să-ți fie mai bine fără, nu de alta, dar filmele 2D sunt în general mai bune și ca bonus și mai ieftine.


Imi pare rau ca filmele de 7D dureaza doar 15 minute maxim.. Am sa ma duc la transformers eventual.
Wild_Love is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 20:03   #275
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
wild love,
orice produs existent pe piata are un pret. el nu reflecta exact valoarea materiala a produsului,adica costuri directe si indirecte care au necesitat fabricarea lui,ci reflecta rezultatul acceptarii din partea clientului a pretului DE VANZARE la care este oferit de comerciant.cu alte cuvinte, pretul de cost a fost 3 lei sa spunem iar tu.fiindca ti-l doresti enorm,accepti sa-l cumperi cu 20.si invers.poate pretul de cost al unui produs a fost de10 lei si pt.ca nu exista amatori sa-l cumpere,cel care-l are de vanzare accepta doar cei 10 lei,numai ca sa-si recupereze cheltuiala si sa nu ramana cu el in stoc...
OPC-ul nu controleaza preturile ci doar respectarea unor norme privind comercializarea produselor in deplina siguranta pt.noi....
in fine, am luat-o pe aratura si eu,dar n-am putut sa dau o explicatie mai clara de atat. chestie de marketing.
iti doresc ca demersul tau sa fie incununat de succes.
si...multumim pt.informatiile despre TIFF!

Last edited by rvn : 24 May 2011 at 20:15.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 20:07   #276
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Wild_Love:

Imi pare rau ca filmele de 7D dureaza doar 15 minute maxim.. Am sa ma duc la transformers eventual.

Unde?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 20:14   #277
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
danone,
de meciuri 3d as fi amatoare si eu
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 20:52   #278
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
7D e un mini cinematograf din Iulius Mall Cluj. N-am fost niciodată, dar cică ți se mișcă scaunul, te stropește îți miroase urât sau mai știu eu ce și toate astea cică adaugă câte o nouă dimensiune.

Și OPC controlează și prețurile. Numai săptămâna trecută au dat ceva amenzi prin Cluj că unii aveau promoții 2+1 gratis și de fapt erau mai scumpe ca 2 luate separat. Și faptul că au pus produse străine în locul amenajat pentru produse românești.
Nu știu prea bine ce și cum, doar vroiam să spun că se ocupă și de prețuri nu numai de calitatea produselor.

Dar probabil că pot să-și pună ce prețuri vor. Distribuitorii ar putea fi supărați dat fiind faptul că vor raporta încasări mai mici la filme și-și vor ține cinematografele banii pe ochelari în loc să returneze cotă parte.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 20:55   #279
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sergiuseling:
Dar probabil că pot să-și pună ce prețuri vor.
nu probabil,ci sigur!
de preturi se ocupa Consiliul Concurentei,din cate mai retin...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2011, 20:58   #280
SorinC
Junior
 
SorinC
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 33
Cea mai mare greseala cu aceasta lege parerea mea, orice film isi pierde din esenta atunci cand e dublat in romaneste, iar asta am simtit-o pe pielea mea la un ICE AGE 2, la care am rezistat doar 10 minute si am scos varianta in engleza mult mai buna. Dar din cate observ prea multe capete luminate ne conduc si vine cate un ciumpalac care descopera focul si baga cate o lege dar el de fapt e mai prost decat tocul usi iar facultatea a facut-o din fotoliu.....
SorinC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells